Artykuł sponsorowany

Proces mediacyjny w alternatywie do postępowania sądowego z Kancelarią Radców Prawnych Franciszka Pniewska, Łukasz Pniewski i Paweł Pniewski

Proces mediacyjny w alternatywie do postępowania sądowego z Kancelarią Radców Prawnych Franciszka Pniewska, Łukasz Pniewski i Paweł Pniewski

Postępowanie mediacyjne to sposób na znalezienie wyjścia z sytuacji konfliktowej, bez konieczności rozpoczynania procesu sądowego. Radcy prawni z Kancelarii Radców Prawnych Franciszka Pniewska, Łukasz Pniewski i Paweł Pniewski oferują swój udział w mediacjach. Jakie są zasady i zalety wyboru tej metody rozwiązywania sporów? Sprawdź w dalszej części artykułu!

Zasady mediacji — na jakiej podstawie działa proces?

Postępowanie mediacyjne jest alternatywną metodą rozwiązywania sporów między stronami, którą można zastosować w każdej sprawie. Mediacje pozasądowe to proces rozpoczynający się na wniosek osób biorących udział w konflikcie z udziałem wybranego dobrowolnie mediatora. W procesie mediacyjnym mogą brać udział radcy prawni z Kancelarii Radców Prawnych Franciszka Pniewska, Łukasz Pniewski i Paweł Pniewski. Jednak występują także mediacje sądowe, na które kieruje sąd, wyznaczając jednocześnie termin realizacji i narzucając mediatora sądowego.

Proces mediacyjny jest objęty stałymi zasadami, których przestrzeganie jest konieczne dla powodzenia i zgodności z prawem jego przebiegu. Podstawą jest pełna dobrowolność procesu, która oznacza, że może on się rozpocząć i trwać jedynie przy pełnej zgodzie i porozumieniu stron, bez presji i nacisków. Bezstronność i neutralność to zasady, które dotyczą przede wszystkim działania mediatora. Nie ma on prawa do faworyzowania stron ani sugerowania konkretnych rozwiązań. Zadaniem mediatora jest pomoc w podjęciu decyzji oraz stworzenie konkretnych i realnych postanowień na podstawie ustaleń. Istotną zasadą procesu mediacyjnego jest także pełna poufność, gwarantująca poczucie bezpieczeństwa i tajność wszystkich informacji ujawnionych w trakcie rozmów. Co więcej, ustalane reguły oraz rozwiązania muszą zostać zaakceptowane przez strony postępowania na każdym z etapów.

Zalety mediacji — dlaczego warto wybrać postępowanie pozasądowe?

Głównym celem mediacji jest znalezienie korzystnego i możliwie najbardziej zadowalającego obie strony rozwiązania sytuacji konfliktowej. Pozasądowy proces mediacyjny jest tańszy i szybszy niż postępowanie sądowe. Doradztwo w tej kwestii oraz udział w mediacji oferują radcy z Kancelarii Radców Prawnych Franciszka Pniewska, Łukasz Pniewski i Paweł Pniewski.

Zwykle krótszy czas trwania i mniejsze koszty to jedynie część zalet wyboru mediacji, jako metody rozwiązania problemu. Rozmowy z udziałem profesjonalnego mediatora mają prowadzić do odnalezienia tzw. złotego środka, który zadowoli obie strony sporu, co jest niemożliwe w procesach sądowych, orzekających zwykle na korzyść jednej z nich. Dodatkowo neutralny i spokojny tok rozmów pozwala zachować pozytywne stosunki. Korzyści postępowania mediacyjnego mogą być różne w zależności od natury konfliktu, jednak zawsze warto w pierwszej kolejności spróbować wykorzystać sprawiedliwą, skuteczną i spokojną drogę wyjścia z trudnej sytuacji.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz