Artykuł sponsorowany

Proces formowania wtryskowego przy użyciu specjalistycznych form

Proces formowania wtryskowego przy użyciu specjalistycznych form

Tworzywa sztuczne są dzisiaj jednymi z najpopularniej wykorzystywanych materiałów budulcowych przedmiotów, które wykorzystywane są dzisiaj we wszystkich dziedzinach życia. Wytwórstwo produktów lub półproduktów wymaga zastosowania różnych technik produkcyjnych. Jednym z nich jest proces formowania wtryskowego, który wykorzystuje wcześniej profesjonalnie zaprojektowane i wytworzone formy wtryskowe.

Wykorzystanie form wtryskowych

Formy wtryskowe są bardzo złożonymi konstrukcjami, które są dzisiaj projektowane i produkowane przez wyspecjalizowane firmy. To one na specjalne i szczegółowo sprecyzowane zamówienia oparte o projekty przygotowują te narzędzia dla różnych ośrodków produkcyjnych. Jeśli chodzi o samo zastosowanie form wtryskowych, należy wiedzieć, że musi one posiadać taką budowę, aby umożliwiała wypełnienie płynnym tworzywem sztucznym tak zwanych gniazd formujących. W ten sposób dochodzi do uformowania danego produktu/półproduktu, który musi również w odpowiedni sposób odprowadzić ciepło ze swojej powierzchni – pozwala na to specjalna struktura form wtryskowych. Jeśli chodzi o konstrukcję tego typu specjalistycznych narzędzi produkcyjnych, należy wiedzieć, że składają się z takich elementów jak: wspomniane gniazdo formujące, układu wlewowego, układu chłodzenia, układu wypychania tzw. wypraski i wylewki, komponentów odpowiedzialnych za ustalenie połówek form, napędu płyt, a także z wysokiej jakości obudowy. Warto wiedzieć, że w Polsce działa niewiele firm o profilu działalności projektowania i wykonawstwa form wtryskowych. Jedną z nich jest przedsiębiorstwo Cewar Sp. z o.o. Sp.k., które jest doskonale znane w wielu branżach z usług obróbki mechanicznej materiałów, a także z szerokiej dystrybucji narzędzi skrawających, ściernych, ręcznych, pneumatycznych, pomiarowych oraz oprzyrządowania maszynowego i elektronarzędzi.

Proces formowania wtryskowego

Formowanie wtryskowe stanowi dzisiaj bardzo popularną metodę formowania tworzyw sztucznych. Polega ono na wtryskiwaniu uplastycznionego tworzywa sztucznego, które zastyga w tak zwaną kształtkę. Cały proces produkcyjny jest jednak bardzo złożony i składa się z wielu etapów. Pierwszym z nich jest ogrzewanie tworzywa w celu jego upłynnienia. Dopiero po przejściu kilku czynności z tym związanych, można przejść do wtrysku właściwego. Kolejnymi etapami są stygnięcie, opróżnienie formy, zamknięcie formy oraz oczyszczenie produktu – między innymi w działaniach frezowania, skrawania czy też polerowania. Warto wiedzieć jednak, że cały proces formowania wtryskowego – a także rodzaj zaprojektowanych form wtryskowych – zależy od takich parametrów jak temperatura wtrysku, ciśnienie wtrysku, ciśnienie docisku i co ważne rodzaj stopu tworzywa. To od niego zależy bowiem między innymi czas chłodzenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz