Artykuł sponsorowany

Procedura rozwodu w pigułce

Procedura rozwodu w pigułce

Rozwody są coraz bardziej powszechne w naszym społeczeństwie. Coraz więcej ludzi decyduje się na rozwód i sądownie kończy nieudane małżeństwa. Jest to emocjonujące zdarzenie w życiu, wywołujące niewątpliwie silny stres. Kończy się pewien istotny etap, który należy zakończyć także formalnie poprzez rozprawę i orzeczenie sądu. Jakie kroki należy podjąć w kierunku rozwodu? Na co się przygotować?

Rozwód – krok pierwszy

Na początku należy skonstruować pozew o rozwód. Powinien on odpowiadać formalnym wytycznym, takim jak określenie stron czy uzasadnienie. Należy pamiętać o własnoręcznym podpisie i obowiązkowych dokumentach, które powinny być dołączone do składanego w sądzie pozwu: akt małżeństwa, akty urodzenia dzieci, zaświadczenia o zarobkach, odpis pozwu oraz załączników. 


Rozwód – krok drugi

Dokument pozwu należy złożyć do rozpatrzenia w sądzie okręgowym, właściwym dla ostatniego miejsca wspólnego zamieszkania małżonków. Tego typu usługi oferują kancelarie prawne. W przypadku złożenia wniosku o rozwód w niewłaściwym sądzie przekazują one sprawę pod właściwy adres. Należy jednak pamiętać, że wydłuża to czas jej rozpatrywania. Zgodnie z ustawą wraz ze złożeniem pozwu o rozwód należy wnieść opłatę w wysokości 600 złotych. Można jednak wystąpić o zwolnienie z ponoszenia kosztów rozprawy. 

Rozwód – krok trzeci

Po rozpatrzeniu pozwu rozwodowego sąd ustala termin oraz godzinę rozprawy, które zostają przekazane stronom w formie pisemnej. Sąd przeprowadza postępowanie, poprzez które ustala przyczyny i okoliczności rozpadu małżeńskiego. W każdej chwili, gdy sąd uzna, że istnieje szansa na uratowanie małżeństwa, może skierować parę na mediacje. W przypadku bezdzietności i obopólnej zgody na rozwód sąd może skrócić proces rozwodowy.

Rozwód – krok czwarty

Orzeczenie rozwodowe dotyczy określenia winy jednej lub obu stron oraz decyduje o podziale majątku wspólnego, o sposobie czasowego korzystania ze wspólnego mieszkania, a w przypadku dzieci decyduje o kwestiach alimentacyjnych oraz o systemie sprawowania władzy rodzicielskiej. Proces rozwodowy jest złożony. Towarzyszące mu emocje mogą niekorzystnie wpływać na kondycję podczas rozpraw, dlatego w takich chwilach można zasięgnąć rady specjalistów. Usługi w obszarze spraw cywilnych, w tym spraw rozwodowych, świadczy Kancelaria Prawna Barbary Tomery funkcjonująca w Stargardzie Gdańskim.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz