Artykuł sponsorowany

Procedura rozwodowa - jak przebiega i co warto wiedzieć? Kancelaria Adwokacka adw. Barbary Wcisło

Procedura rozwodowa - jak przebiega i co warto wiedzieć? Kancelaria Adwokacka adw. Barbary Wcisło

Rozwód to z reguły trudny i bolesny proces, zarówno dla małżonków, jak i ich dzieci. Warto jednak znać swoje prawa oraz procedury, które należy wykonać, aby przejść przez ten etap życia. W poniższym artykule zaprezentowano, jak przebiega procedura rozwodowa w Polsce, jakie dokumenty należy złożyć w sądzie oraz jakie są różnice między rozwodem z orzekaniem o winie, a z zaniechaniem orzekania o winie. Pomocy w zakresie prawa rodzinnego udziela Kancelaria Adwokacka adw. Barbary Wcisło.

Jakie dokumenty należy złożyć w sądzie?

Początek procedury rozwodowej to złożenie pozwu o rozwód w sądzie. W pozwie powinno się wskazać przyczyny rozkładu pożycia małżeńskiego oraz wniosek o rozwiązanie małżeństwa.

Jeśli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci, w postępowaniu rozwodowym Sąd będzie rozstrzygał o władzy rodzicielskiej, miejscu zamieszkania małoletnich oraz w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dzieci, jak również, co do zasady, o sposobie realizowania kontaktów z dziećmi. Stosowne wnioski dotyczące tych kwestii powinny znaleźć się w pozwie o rozwód. W razie takiej konieczności, możliwe jest również złożenie wniosku o udzielenia zabezpieczenia, np. w zakresie obowiązku alimentacyjnego. 

Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, Sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. Na wniosek jednego z małżonków Sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Sytuacje takie zdarzają się jednak rzadko.

W pozwie rozwodowym należy powołać dowody na poparcie przywoływanych twierdzeń. W zależności od sprawy, będą to różne dokumenty, zeznania świadków. W każdej sprawie o rozwód lub o separację sąd zarządza przeprowadzenie dowodu z przesłuchania stron. Do pozwu o rozwód zawsze należy dołączyć odpis aktu małżeństwa. Jeśli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci, potrzebne będą także odpisy ich aktów urodzenia. Od pozwu o rozwód należy także uiścić opłatę sądową.

Po złożeniu pozwu w Sądzie, odpis pozwu doręczany jest stronie pozwanej, która ma możliwość ustosunkowania się do niego. Jednak Sąd nie może oprzeć wyroku wyłącznie na uznaniu powództwa lub przyznaniu faktów. W dalszej kolejności, najczęściej Sąd wyznacza termin pierwszej rozprawy, na której zostają przesłuchani małżonkowie oraz ewentualni świadkowie.

Rozwód z orzekaniem o winie czy bez?

Składając pozew o rozwód możemy wnosić o rozwiązanie małżeństwa z winy jednego z małżonków, z winy obojga małżonków lub z zaniechaniem orzekania o winie. Sąd ustala w toku postępowania rozwodowego czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia, jednak na zgodne żądanie małżonków zaniecha orzekania o winie. Decyzja co do stanowiska strony w tym zakresie powinna być dobrze przemyślana i dostosowana do indywidualnej sytuacji. Należy mieć w szczególności na uwadze jakie znaczenie i konsekwencje ma orzeczenie rozwodu z winy jednego lub obojga małżonków, a jakie z zaniechaniem orzekania o winie. Poza aspektem moralnym, wina w rozkładzie pożycia ma znaczenie prawne, np. w zakresie obowiązku alimentacyjnego wobec małżonka niewinnego. Porad w tym zakresie udziela m.in. Kancelaria Adwokacka adw. Barbary Wcisło w Katowicach.

Rozwód z orzeczeniem o winie niejednokrotnie trwa dłużej, jest bardziej skomplikowany, bywa emocjonalnie trudny. Wina może polegać na niewierności, nadużywaniu alkoholu, przemocy czy zaniedbaniu obowiązków rodzinnych. Co istotne jednak, jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, Sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

Rozwód bez orzekania o winie może być korzystniejszy dla małżonków, gdyż pozwala uniknąć konfliktów i oskarżeń, co może być szczególnie ważne dla dobra wspólnych dzieci. Ocena jednak, czy w danym przypadku takie stanowisko jest właściwe, zależy od wielu okoliczności indywidualnych, które, przed podjęciem decyzji o wyrażeniu zgody na zaniechanie orzekania o winie, powinny być dobrze przeanalizowane.

Opracowanie:
Katowice, Ligonia 18 lok. 3
tel. 600 165 184
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz