Artykuł sponsorowany

Problemy z kręgosłupem? Warto zrobić zdjęcie RTG

Problemy z kręgosłupem? Warto zrobić zdjęcie RTG

Badania RTG są bardzo ważnym elementem diagnostyki chorób kręgosłupa. Wykonanie zdjęcia zajmuje zaledwie chwilę, a pozwala lekarzowi na uzyskanie pełnego obrazu naszego układu kostnego w danym obszarze. Kiedy wykonuje się badania RTG? Jak należy się do nich przygotować? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym krótkim artykule.

Badanie RTG kręgosłupa

Dzięki wykonaniu zdjęć RTG kręgosłupa, lekarz ma możliwość wykrycia nie tylko różnego rodzaju wad postawy, ale też zmian zapalnych, urazów, czy zwyrodnień. Takie badanie jest szybkie i nieinwazyjne. Polega na naświetlaniu kręgosłupa promieniami rentgenowskimi przez krótki czas. Zdjęcia rentgenowskie kręgosłupa są zawsze wykonywane u pacjentów w pozycji stojącej. RTG ma pomóc w zdiagnozowaniu przyczyn różnych dolegliwości kręgosłupa. Powinniśmy wykonać takie zdjęcie, kiedy mamy problemy z bólem kręgosłupa w jakimś konkretnym odcinku. Często za taki ból odpowiadają zwyrodnienia, zmiany związane z osteoporozą lub zapalenia stawów – RTG pozwala stwierdzić co dokładnie jest przyczyna bólu. Zdjęcia RTG kręgosłupa bardzo szybko wykonamy w placówce NZOZ Diagmed Sp. z o.o. Wykonane tutaj zdjęcia już po kilku minutach otrzymamy na płycie CD, a na wydruk z opisem radiologa poczekamy tylko jeden dzień.

Kiedy lekarz powinien zlecić badanie RTG?

Badanie RTG jest zlecane przez lekarzy w celu postawienia diagnozy dotyczącej przyczyny bólu. Jedno zdjęcie obejmuje jeden wybrany odcinek kręgosłupa. Pamiętajmy, że RTG wykonywane jest nie tylko wtedy, kiedy po prostu bolą nas plecy. Często powodem do zrobienia zdjęcia rentgenowskiego są inne objawy, takie jak na przykład zawroty i bóle głowy. Za takie objawy odpowiedzialne mogą być zwyrodnienia w odcinku szyjnym kręgosłupa. Poza tym RTG jest niezbędne do zdiagnozowania większości wad postawy takich jak klifoza czy skolioza. Tutaj najczęściej wykonywany jest rentgen odcinka piersiowego. Kiedy natomiast często cierpimy na bóle w dolnym obszarze kręgosłupa, konieczne będzie RTG odcina lędźwiowego. Chociaż rentgen jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym, to w tym odcinku kręgosłupa wymaga pewnego przygotowania. Dzień przed badaniem stosujemy lekkostrawną dietę, a ostatni posiłek zjadamy jeszcze przed 18-tą. Na badanie idziemy na czczo. Jeśli jest ono zaplanowane na popołudnie, nie jemy pięć godzin wcześniej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz