Materiał Partnera

Prefabrykowane betonowe piwnice ogrodowe

Prefabrykowane betonowe piwnice ogrodowe

Architektura ogrodowa coraz częściej jest związana z wykonawstwem interesujących piwnic ogrodowych, które są wykonane z prefabrykowanych elementów betonowych. Jest to świetny sposób na wygospodarowanie dodatkowego pomieszczenia na narzędzia, powidła, czy niepotrzebne wyposażenie domowe. Warto wiedzieć, że budowa piwnic ogrodowych jest dzisiaj błyskawiczna, jeśli wybierze się odpowiedni model ich wykonawstwa.

Technologia prefabrykatów

Standardowa technika wykonywania piwnic ogrodowych polega na wykonaniu wykopu, przygotowaniu fundamentów, a następnie powolnej budowie obiektu. Niestety takie działania pochłaniają duże ilości materiałów oraz ich ubytków, a także czasu. To dlatego dzisiaj wykorzystywana jest technologia prefabrykatów betonowych, które stanowią wcześniej przygotowane elementy konstrukcyjne, które w łatwy sposób przypasowuje się do siebie. Pozwala to na redukcję kosztów – piwnica ogrodowa wiąże się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych – i czasu montażu, który dzięki tej technice pozwala na uzyskanie finalnego efektu w 2/3 dni. Jeśli chodzi zaś o zastosowaną jakość materiałową, prefabrykaty betonowe na tego typu konstrukcje są najczęściej wykonane z betonu monolitycznego zbrojonego siatką ze stali klasy B500.

Pionier na rynku

Poszukiwanie dobrej firmy wykonującej piwnice ogrodowe z prefabrykatów betonowych nie powinno być trudne. Na rynku działa bowiem tylko kilka przedsiębiorstw, które oferują jednak innego rodzaju wykorzystywane metody. Najlepsze z nich wykazuje jednak firma Nor-Kam, która opracowała własną, autorską konstrukcję piwnic ogrodowych w typie „Loch” z dwóch elementów prefabrykacyjnych (produkt prawnie zastrzeżony na wyłączny użytek pomysłodawcy). Szczególnie polecana jak piwniczka mała o wymiarach 2,2 metra długość, 2,3 metra szerokich i około 1,7 metra wysokości – konstrukcje z kopułą są znacznie wyższe. Oferta tego projektanta i wykonawcy jest szczególnie warta uwagi, dzięki mikroklimatowi, jaki tworzy się we wnętrzu piwnicy. Łatwo utrzymać w niej stałą temperaturę od 4 do 8 stopni Celsjusza, a także idealny poziom wilgotności – jest to m.in. efekt wykorzystania dobrego komina wentylacyjnego.

Wysoka estetyka

Warto wiedzieć, że piwnice ogrodowe z prefabrykatów betonowych pozwalają na uzyskanie niepowtarzalnych wizualnie konstrukcji. Ich kopuła może być zasypana ziemią, która zostanie porośnięty trawą bądź krzewami ozdobnymi. Wiele osób decyduje się również na ułożenie na górnej części piwnicy większych rozmiarów kamieni i skał, dzięki czemu w ogrodzie będzie można stworzyć naturalistyczny pagórek. Popularność piwnic ogrodowych związana jest również z ich uniwersalnością. Pasują one do domów i ogrodów w porządku skandynawskim, rustykalnym, klasycznym, czy wiejskim – konstrukcje można dowolnie wykończyć tak, aby idealnie harmonizowały się ze wszystkimi elementami otoczenia.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz