Artykuł sponsorowany

Prawo rodzinne i cywilne- vademecum

Prawo rodzinne i cywilne- vademecum

Prawo cywilne i rodzinne to dwie bardzo ważne dziedziny prawa. Pierwsze z nich dotyczy ogółu spraw z wszystkich dziedzin życia, zaś drugie to dział prawa cywilnego, który skupia się na regulacjach stosunków prawych w rodzinie, które opisane są w Kodeksie Prawa Rodzinnego i Opiekuńczego. Dowiedzmy się czegoś więcej na oba te tematy w poniższym artykule.

Prawo cywilne - definicja

Tak jak już wspomnieliśmy, prawo cywilne to szersza i jedna z podstawowych dziedzin prawa, która dotyczy właściwie wszystkich aspektów życia jednostek społecznych oraz ich codziennego funkcjonowania.

Co oznacza prawo cywilne oznacza  w praktyce?

Między innymi to, że dzieli się ona na kilka podkategorii, a są to:

  • część ogólna – dotyczy głównie regulacji prawa osobowego i zasad współżycia społecznego (miejsce zamieszkania, pełnomocnictwa, przedstawicielstwo, zdolność do czynności prawnych, dobra osobiste itp.)
  • prawo rzeczowe – to dział dotyczący regulacji prawnych w obrębie własności oraz innych praw rzeczowych (użytkowanie wieczyste, własność, współwłasność, prawa rzeczowe ograniczone itp.)
  • prawo zobowiązań – w jego zakres wchodzą normy prawne dotyczące regulacji formy wymiany dóbr i usług oraz obrotu majątkowego pomiędzy podmiotami prawa cywilnego (długi, umowy sprzedaży, zadatki, przelewy, umowy dostawy, umowy zamiany, umowy leasingu, umowy najmu, umowy pożyczki, umowy darowizny, umowy ubezpieczenia, umowy renty itp.)
  • prawo spadkowe – w przypadku tej gałęzi prawa cywilnego mamy do czynienia z regulacjami prawnymi dotyczącymi przejścia praw oraz obowiązków majątkowych po zgonie ich właściciela (spadek, testament, zachowek itp.)
  • prawo rodzinne – to obszerna gałąź prawa cywilnego, w której zawierają się regulacje prawne dotyczące majątkowego i niemajątkowego funkcjonowania rodziny (w tym jej istnienia, stosunków wewnętrznych oraz tych dotyczących jej stosunków z osobami trzecimi).

Prawo rodzinne w pigułce

Prawo rodzinne dzieli się jeszcze na następujące podkategorie:

  • prawo małżeńskie  - dotyczy regulacji prawnych w małżeństwie od początku jego zawarcia po ewentualnie jego ustanie (zawarcie małżeństwa, sprawy rozwodowe, separacje, alimenty na rzecz współmałżonka, sprawy podziału majątku itp.)
  • władza rodzicielska – dotyczy praw oraz obowiązków rodziców wobec nieletnich dzieci (w tym obowiązki alimentacyjne, ustalanie opieki, prawo adopcyjne itp.).

Pomoc prawna

W przypadku potrzeby sięgnięcia po pomoc prawną z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego, polecamy skorzystać z usług Kancelarii Adwokackiej Adw. Katarzyny Jesionek, która specjalizuje się w prawie rodzinnym i opiekuńczym, posiadając niezbędne kwalifikacje oraz doświadczenie w tej dziedzinie, a także indywidualne podejście do każdej sprawy, a także najwyższe zaangażowanie oraz dbałość o dobro Klienta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz