Materiał Partnera

Prawo jazdy kat. C – warunki uczestnictwa i zakres kursu

Prawo jazdy kat. C – warunki uczestnictwa i zakres kursu

Branża transportowa jest obecnie najdynamiczniejszą oraz najszybciej rozwijającą się gałęzią gospodarki. Transport oferuje także wiele dobrze płatnych miejsc pracy. Jak zwiększyć swoje szanse na angaż? Najlepszym sposobem jest podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych. Zdecydowanie przyda się tutaj ukończony kurs na prawo jazdy kat. C, który umożliwi prowadzenie samochodów ciężarowych. Jak wygląda kurs i jakie warunki trzeba spełniać, by go rozpocząć?

Prawo jazdy kat. C – warunki uczestnictwa

Pojawia się zasadnicze pytanie, czy w kursie na prawo jazdy, umożliwiające poruszanie się samochodami ciężarowymi, może wziąć udział każdy, kto chce? Okazuje się, że tak nie jest. Jako że zawód kierowcy wiąże się przede wszystkim z ogromną odpowiedzialnością, każdy potencjalny uczestnik musi spełnić kilka wymogów. O czym konkretnie mowa? Podstawowym wyznacznikiem jest tutaj wiek. Kursant może rozpocząć szkolenie 3 miesiące przed ukończeniem 21 roku życia. Wyjątkiem jest tutaj sytuacja, w której kursant posiada już kurs kwalifikacji wstępnej. Wtedy może rozpocząć przygotowania już po ukończeniu 18 lat. Uczestnicy muszą przedstawić stosowne orzeczenie lekarskie, które potwierdzi to, iż nie występują żadne medyczne przeciwwskazania do wykonywania tego zawodu. Dokument taki wystawia także psycholog.

Ze strony uczestników ważne jest także uzyskanie profilu kursanta w wydziale komunikacji. Co to takiego? To specjalny ciąg znaków kodu wygenerowanego dla konkretnego kursanta, bez którego uczestnictwo w kursie będzie niemożliwe. Jeżeli zaś chodzi o sam kurs, to w tym przypadku zdecydowanie najlepiej zaufać jest najbardziej renomowanym placówkom. Zdecydowanie zalicza się do nich firma ABC Szkolenia, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze instruktorów od lat zapewnia wszystkim zainteresowanym kompleksowe wsparcie w zakresie zwiększania kwalifikacji zawodowych. Co konkretnie wchodzi w zakres kursu na prawo jazdy kat. C?

Zakres kursu

Kurs na prawo jazdy kat. C zasadniczo można podzielić na dwa bloki. Mowa tu oczywiście o zajęciach teoretycznych oraz praktycznych. Zajęcia teoretyczne trwają łącznie 20 godzin i poruszane są na nich zagadnienia związane z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego. Doświadczeniu wykładowcy są również w stanie zasygnalizować swoim kursantom, na co szczególnie powinni zwrócić uwagę przyszli kierowcy samochodów ciężarowych. 

Prawo jazdy kat. C to jednak nade wszystko zajęcia praktyczne, mające na celu zapoznanie się i zrozumienie mechaniki działania pojazdów, których masa własna wynosi powyżej 3,5 tony. Zajęcia praktyczne trwają 30 godzin i obejmują nie tylko ćwiczenia na placu manewrowym, ale także na trasie. Wyróżniające się firmy szkoleniowe zapewniają rzetelne przygotowanie do egzaminu, które znacznie zwiększa prawdopodobieństwo zdania go za pierwszym razem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz