Materiał Partnera

Prawo jazdy - jak zacząć?

Prawo jazdy - jak zacząć?

Prawo jazdy to dokument, który w znacznym stopniu może ułatwić zarówno życie prywatne, jak i zawodowe, dlatego wiele osób myśli o nim jeszcze zanim skończy osiemnaście lat. Nie każdy jednak wie, z jakimi formalnościami wiąże się uzyskanie takiego dokumentu, a także jaką wiedzę oraz umiejętności należy posiąść, aby móc zostać kierowcą. Jesteś jedną z tych osób? W artykule opisaliśmy całą drogę, jaką należy pokonać, aby uzyskać prawo jazdy - sprawdź!

Prawo jazdy - krok po kroku

Prawo jazdy kategorii B to dokument, który uprawnia do kierowania samochodem osobowym, ale również motocyklem o niskiej pojemności silnika, ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym, motorowerem. Daje również możliwość podpięcia do samochodu przyczepy, której dopuszczalna masa samochodu nie przekracza 750 kg. Można więc śmiało stwierdzić, że taki dokument daje sporo możliwości. Co trzeba zrobić, aby go uzyskać?

Na początku należy się udać do Wydziału Komunikacji swojego Urzędu Miasta lub Urzędu Powiatowego i tam poprosić o stworzenie Profilu Kandydata na Kierowcę, który w rzeczywistości jest numerem.

Następnie musisz wybrać szkołę jazdy, najlepiej taką jak Rabuś & Góral, gdzie pracują profesjonaliści posiadający wieloletnie doświadczenie w branży. Zapewnią Ci bezpieczeństwo podczas nauki oraz komfort psychiczny - znajdziesz się w odpowiednich rękach! 

Tam podajesz otrzymany wcześniej numer, dzięki czemu system może Cię zidentyfikować i zapisujesz się na kurs prawa jazdy.

Jak przystąpić do kursu - formalności

Aby móc zapisać się na kurs prawa jazdy, potrzebujesz oczywiście numeru PKK, jednak to nie wszystko. Razem z prośbą o utworzenie Profilu Kandydata na Kierowcę powinieneś złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy i dołączyć do niego wszystkie dokumenty wymagane przez urząd.

Kolejną istotną rzeczą jest opinia lekarza, który specjalizuje się w wykonywaniu badań dla przyszłych kierowców. Jeżeli doktor orzeknie, że Twój stan zdrowia pozwala na wzięcie udziału w kursie, wyda stosowne oświadczenie, które następnie będziesz musiał pokazać w szkole jazdy.

Kiedy nauka się skończy…

Kurs na naukę jazdy obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne, w tym jazdę na placu manewrowym. Takie szkolenie zajmuje łącznie 60 godzin obowiązkowych (30h na teorię oraz 30h na praktykę), ale w razie potrzeby można wykupić indywidualnie dodatkowe zajęcia. Ma on na celu przygotowanie kandydata do egzaminu.

W pierwszej kolejności zdaje się egzamin teoretyczny, na który należy się zapisać w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego - tutaj również potrzebny będzie numer PKK. Dopiero kiedy otrzymasz pozytywny wynik, będziesz mógł przystąpić do egzaminu praktycznego.

Zdanie obu tych testów uprawnia Cię do otrzymania dokumentu, jakim jest prawo jazdy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz