Artykuł sponsorowany

Prawo do opieki nad dzieckiem. Komu przysługuje? Jak o nie walczyć?

Prawo do opieki nad dzieckiem. Komu przysługuje? Jak o nie walczyć?

Rozwód zawsze wymaga wyjaśnienia wielu spraw Jeśli jednak rozwodzące się małżeństwo miało dzieci, wszystko komplikuje się jeszcze bardziej. Sąd, po orzeczeniu rozwodu musi rozstrzygnąć, jak ma wyglądać opieka nad dziećmi, kto będzie ją wykonywał i komu pozostawi władzę rodzicielską nad potomkiem.

Porozumienie z małżonkiem

Najkorzystniejszą sytuacją, jest przyjęcie ugody. Może się to udać, kiedy małżonkowie przed rozwodem przedyskutują sprawę opieki nad dziećmi i dojdą do porozumienia. Bardzo ważne jest określenie konkretnych zasad, które mają być przestrzegane po rozwodzie. Niestety, zdarza się, że jedno z małżonków, cierpiące z powodu rozstania, próbuje wykorzystywać dzieci jako kartę przetargową, grożąc, że ograniczy kontakty drugiego rodzica z potomstwem. To bardzo naganna sytuacja, która przede wszystkim odbije się na dobru dziecka. Starajmy się więc panować nad emocjami i rozsądnie ustalać zasady opieki nad nimi. Najlepiej, żeby taka rozmowa odbywała się w obecności naszego adwokata, który prowadzi dla nas sprawę rozwodową. Bardzo dobrym prawnikiem, zajmującym się między innymi prawem rodzinnym, jest Adwokat dr Leszek Małek. Kancelaria Adwokacka. Pamiętajmy, że jeśli wypracujemy porozumienie, sąd może orzec o pozostawieniu pełni władzy rodzicielskiej dla obu rodziców. Z punktu widzenia dziecka takie rozwiązanie jest najlepsze, oczywiście poza skrajnymi sytuacjami, w których jeden z rodziców stosuje przemoc lub nie potrafi samodzielnie opiekować się maluchem.

Co powinno znaleźć się w porozumieniu?

Jeśli ustaliliśmy zasady opieki z małżonkiem, musimy przedstawić sądowi szczegółowe zasady porozumienia. W takim dokumencie musi się znaleźć informacja na temat utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, termin płatności i wysokość alimentów, zasady opieki w czasie dni wolnych od nauki – ferii, wakacji, świąt, sposobu wymiany informacji na temat dziecka. Jeśli nie dojdziemy do porozumienia, sąd pozostawi pełnię władzy rodzicielskiej tylko jednemu z rodziców. W wyroku rozwodowym ustalone zostaną prawa i obowiązki, których pozbawiony jest drugi rodzic.

Ograniczenie kontaktów z dzieckiem

Rodzice, nawet po rozwodzie, mają prawo i obowiązek widywania się z dzieckiem. Zdarzają się sytuacje, w których sąd rodzica tych praw pozbawia, jednak takie orzeczenie wydawane jest tylko w skrajnych przypadkach, gdy rodzic stanowi dla dziecka zagrożenie. Niestety, zdarza się, że matka, lub ojciec, który na co dzień zajmuje się dziećmi, utrudnia kontakty z nimi swojemu ex-małżonkowi. To niezgodne z prawem. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, możemy walczyć o możliwość widywania dzieci.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz