Artykuł sponsorowany

Prawidłowy montaż drzwi wewnętrznych i zewnętrznych

Prawidłowy montaż drzwi wewnętrznych i zewnętrznych

Bez znajomości zasad związanych z montażem, wstawienie drzwi wewnętrznych i zewnętrznych może stanowić dla nas spore wyzwanie. W przypadku drzwi wewnętrznych po wybraniu ościeżnic i drzwi nie zawsze wiadomo, jak je zamontować. Natomiast podczas montażu drzwi zewnętrznych należy uważać, by nie stworzyć mostka termicznego. Zobacz, w jaki sposób powinno się prawidłowo montować drzwi wewnętrzne i zewnętrzne.

Montaż drzwi wewnętrznych

Zanim będzie można wstawić drzwi wewnętrzne, konieczne jest zapoznanie się z instrukcją montażową, która zawsze dołączona jest do ościeżnicy. Znajdujące się tam wytyczne zdecydowanie ułatwią przeprowadzenie prac montażowych. Do montażu ościeżnicy przydatna może okazać się wkrętarka, poziomica, a także szybkowiążący klej montażowy, pianka montażowa, kliny, kołki rozporowe i listwy.

Po skompletowaniu wszystkich niezbędnych narzędzi czeka nas najważniejsze zadanie, które jest również najtrudniejsze. Tym zadaniem jest montaż ościeżnicy. W trakcie jej montażu element ten powinien znajdować się na równym podłożu. W przypadku klejenia części ościeżnicy na gotowej podłodze warto ją zabezpieczyć, ponieważ klej może powodować odbarwienia. Gdy ościeżnica zostanie sklejona, należy wstawić ją w otwór drzwiowy. Czynność ta powinna być wykonywana delikatnie, aby nie doszło do uszkodzenia krawędzi. Krawędzie warto zabezpieczyć papierową taśmą. Po zamocowaniu ościeżnicy powinniśmy sprawdzić jej wymiary i zniwelować ewentualne odchylenia. Na sam koniec ościeżnica powinna być ustabilizowana. W tym celu wykorzystuje się drewniane kliny. Po tej czynności musimy sprawdzić pion i poziom.

Jeśli mamy pewność co do tego, że ościeżnica jest stabilnie osadzona, można ją rozeprzeć. Czynność ta wymaga od nas użycia drewnianych listew, które mocuje się na środku i na dole. To sprawi, że ościeżnica nie ulegnie odchyleniom. Jeżeli rozparcie ościeżnicy zostało wykonane, konieczne jest ponowne sprawdzenie pionu i poziomu, a następnie możemy zaaplikować piankę uszczelniającą. Pianka powinna znaleźć się między wszystkimi wnękami między ściana a ościeżnicą. Po stwardnieniu pianki jej nadmiar można usunąć. Wtedy też wyciągamy kliny mocujące. Po zamontowaniu ościeżnicy w odpowiednim miejscu kolejną czynnością pozostaje osadzenie drzwi wewnętrznych na zawiasach. To zadanie nie powinno sprawić nam większych problemów.

Montaż drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne montuje się podobnie jak okna. Podczas tej czynności należy uważać, by nie powstał obwodowy mostek termiczny. W ścianie jednowarstwowej drzwi wejściowe powinny być montowane w połowie grubości ściany. W przypadku ściany dwuwarstwowej drzwi montuje się na zewnętrznej krawędzi nośnej ściany. Ważne jest, aby powstały z termoizolacyjnego materiału węgarek osłaniał mniej więcej 2/3 szerokości ościeżnicy. Jednak w energooszczędnych domach, gdzie termoizolacja wynosi około 15-20 cm, drzwi montuje się w warstwie izolacji blisko krawędzi ściany nośnej. Natomiast w ścianach trójwarstwowych drzwi zewnętrzne montowane są obok ściany osłonowej.

Firma Drew-Styl ze Skarżyska-Kamiennej w województwie świętokrzyskim prace montażowe rozpoczyna od przyklejenia taśmy paroszczelnej do ościeżnicy. Następnie ościeżnicę umieszcza się w otworze. Podczas tego etapu prac duże znaczenie ma ustalenie wysokości nad przyszłą posadzką. Potem ościeżnice się poziomuje i unieruchamia za pomocą drewnianych klinów. Na tak przymocowaną ościeżnicę zakłada się skrzydło drzwiowe, w celu wyregulowania i wzajemnego ustawienia poszczególnych elementów. Następnie mocuje się 3 rozpórki, których zadaniem jest usztywnienie ościeżnicy. Skrzydło drzwi można zdjąć po sprawdzeniu działania zamków i antywyważeniowych blokad.

Kolejnym krokiem jest zakotwiczenie ościeżnicy w ścianie nośnej. Długość śrub kotwiących powinna wynosić co najmniej 10 cm w ścianach o dużej wytrzymałości i minimum 15 cm w ścianach z pustaków. Wszelkie szczeliny między ościeżnicą a murem wypełnia się materiałem termoizolacyjnym, a całość pokrywa się uszczelką paroprzepuszczalną. Po zdjęciu rozpórek możliwe jest przymocowanie progu i założenie skrzydła drzwi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz