Materiał Partnera

Prawidłowe użytkowanie pilarki rozdzielczej

Prawidłowe użytkowanie pilarki rozdzielczej

Wykorzystanie maszyn ustawionych w tzw. linii to dobre rozwiązanie, jednak chcąc ją optymalnie wykorzystać niezbędne jest wcześniejsze sortowanie surowca. Nie jest tajemnicą, iż najbardziej wartościowy materiał znajduje się w samym „sercu” okrąglaka i każdy rozsądny producent np. palet chce wyciągnąć z tego serca jak najwięcej, dlatego też możliwość jaką daje jedna z trzech głównych  maszyn znajdujących się w linii produkowanej w zakładzie LIGNUMA  Maciejewscy, a mianowicie jednoczesne wycinanie z okrąglaka dwóch pryzm jest kuszącą ofertą dla tartaczników. Trak tarczowy BD-500 bo o nim mowa wykonuje pierwszą operację cięcia, zespołem pił tarczowych zainstalowanych na górnym i dolnym wrzecionie rozcina kłodę i jego konfiguracja ustawienia jest kluczowa dla dalszej pracy linii i osiąganych korzyści z maksymalnie wykorzystanego okrąglaka. Jednak aby tak się stało konieczne jest wcześniejsze przesortowanie wg. średnicy i długości surowca.

TRAK DWUWAŁOWY BD-500

Ustawienie traka dwuwałowego BD-500 na cięcia dwóch pryz i dodatkowo zainstalowanie pił jako tzw. obstawę wycinającą deski wymaga podawania do tej maszyn surowca o określonej średnicy i długości. Analogicznie rzecz się ma przy wycinaniu jednej pryzmy na traku. Podajemy do niego wcześniej przesortowany surowiec, z którego nie da sią wyciąć więcej jak jednej pryzmy. W tym przypadku również można obstawić dodatkowe piły na wycinanie desek.

Tak wycięte pryzmy transportowane są dalej za pośrednictwem stołu oddzielającego do dalszej obróbki. Wspomniany stół jak jego nazwa wskazuje oddziela pryzmy od desek i oflisów. Obie pryzmy trafiają na stół hamujący, gdzie dokonuje się selekcja wprowadzania pryzmy pojedynczo do formatówki górnowrzecionowej do brusa. Wcześniej ustawione odległości formatowania na tej maszynie również zależą od długości podawanego materiału, może ona formatować na dwa lub na trzy gotowe elementy. Dlatego tak ważna sprawą jest wcześniejsza segregacja surowca. Na tym etapie mamy już gotowe dwa wymiary końcowe: szerokość deski i jej długość jako elementu finalnego, brakuje tylko grubości.  Do tej operacji wykorzystujemy maszynę dobrze znaną tartacznikom, czyli wielopiłę. W przypadku linii z LIGNUMY jest to dwuwałowa wielopiła i możliwością cięcia tylko dolnym wrzecionem. Sformatowana wcześniej pryzma trafia na stół centrujący i wędruje nim prosto do komory cięcia wielopiły dwuwałowej MP-300 gdzie po wcześniejszym wycentrowaniu rozcinana jest na deski zespołem 20 pił tarczowych. Na tym etapie kończy się podróż okrąglaka rozpoczęta na podajniku PK-2, mamy gotową deskę.

Płynna i wydajna praca wszystkich maszyn z linii będzie zapewniona tylko wtedy, gdy podamy do niej surowiec odpowiadający średnicą i długością do ustawienia wartości roboczych na poszczególnych maszynach tj. traku dwuwałowym BD-500, formatówce do brusa MN-4/B i wielopile dwuwałowej MP-300. Nosidła białe 10Nosidła białe 102

Opracowanie:
Kargowa, Kolejowa 8
tel. 48683525056
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz