Materiał Partnera

Prawidłowa segregacja odpadów – to ważne!

Prawidłowa segregacja odpadów – to ważne!

Segregacja śmieci wciąż jeszcze nie jest dla nas oczywista. Różne kolory pojemników, różne odpady, wątpliwości. Czego nie wolno wrzucać do pojemników na odpady suche, co zrobić z resztkami jedzenia? Jak ograniczyć wywóz śmieci na wysypiska, kiedy najłatwiej po prostu wszystko wrzucić do przysłowiowego „jednego wora”? W naszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Po co w ogóle segregujemy śmieci?

Przede wszystkim dlatego, że wiele rzeczy, które wyrzucamy, może nadawać się do ponownego wykorzystania. Jednym z celów segregowania odpadów jest oddzielenie odpadów, które nie mogą zostać powtórnie przetworzone, od surowców takich jak tworzywa sztuczne, metale, papier, opakowania szklane czy odpady biodegradowalne. To zagadnienie ogólne, ale co zrobić z tym konkretnym odpadem, który mamy w ręce? Na przykład karton po mleku – trochę tu tektury, trochę folii aluminiowej i zakrętka z plastiku. Gdzie to wrzucić? Kartony po sokach, mleku czy kefirach to dobry przykład opakowania wielomateriałowego, który firmy zajmujące się wywozem odpadów dostarczają do sortowni, a tam takie opakowania rozdzielane są na poszczególne surowce, które następnie poddaje się recyklingowi. Co ważne, odpadów takich jak słoiki po przetworach, pudełka po jogurtach, opakowania po wędlinach czy serach itp. nie trzeba myć – są one myte w procesie recyklingu.

Kolory pojemników na odpady

Kiedy wyrzucamy śmieci, powinniśmy pamiętać o rozróżnieniu i przeznaczeniu konkretnych pojemników na śmieci:

  • kolor niebieski – odpady papierowe,
  • kolor żółty – metale i tworzywa sztuczne,
  • kolor zielony – szkło,
  • kolor brązowy – odpady biodegradowalne,
  • kolor czarny – odpady resztkowe

Do tego ostatniego wrzucamy wszystko to, co nie pasuje do pozostałych. Do tych pojemników nie należy także wrzucać odpadów niebezpiecznych, tj. baterii, akumulatorów, przeterminowanych lekarstw, świetlówek i żarówek, odpadów po chemikaliach, czy sprzętu AGD i RTV. Te odpady najlepiej oddać do wyznaczonych punktów zbiórki odpadów w sklepach, aptekach, czy organizowanych przez gminy.

Opracowanie:
Lublin, Wojenna 3
tel. 81 748 86 32
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz