Artykuł sponsorowany

Prawa i obowiązki pracowników ochrony

Prawa i obowiązki pracowników ochrony

Ochroniarz pełniący służbę ma wiele praw oraz obowiązków. W trakcie realizowania swoich zadań musi pamiętać o przestrzeganiu przepisów prawa wynikających z Dziennika Ustaw. Niekiedy jego praca jest bardzo niebezpieczna, w związku z czym nie może sobie pozwolić na ryzykowane podejmowanie decyzji. Jeśli chcesz poznać najważniejsze prawa oraz obowiązki pracowników ochrony, zapoznaj się z poniższym artykułem.

Prawa ochroniarza

Pracownik ochrony, ze względu na charakter swojej pracy, posiada wiele uprawnień. Z większości z nich może korzystać tylko w wyjątkowych sytuacjach, aby chronić powierzone mienie oraz osoby przebywające na jego terenie. Jednym z uprawnień, jakie posiadają ochroniarze to prawo do legitymowania osób na terenie strzeżonego obiektu. Pracownik ochrony może również dokonywać zatrzymania podejrzanego, jeżeli istnieją ku temu powody. W przypadku wystąpienia zagrożenia bezpośredniego pracownik ochrony posiada uprawnienia do zastosowania środków przymusu.

Podstawą prawną dla uprawnień i obowiązków pracowników ochrony stanowi ustawa o ochronie osób i mienia z 1997 roku. Naczelnym zadaniem pracownika ochrony jest bezpieczeństwo osób, czyli podejmowanie działań, które mają na celu zapewnić ochronę zdrowia i nietykalności osobistej oraz ochrona mienia, czyli działania zapobiegające wszelkim przestępstwom i wykroczeniom na terenie strzeżonego obiektu. Pracownik ochrony jest również zobligowany do noszenia legitymacji podczas pełnienia służby, którą w określonych sytuacjach ma obowiązek okazać – tłumaczy pracownik firmy ochroniarskiej Securitas.

Czy pracownik ochrony ma prawo do użycia broni palnej?

Broń palną mogą posiadać wyłącznie pracownicy, którzy przeszli odpowiednie testy psychologiczne, ukończyli specjalistyczne szkolenia oraz zdali państwowy egzamin umożliwiający posiadanie broni. Jednak użyć jej można wyłącznie w okolicznościach, które bezpośrednio zagrażają życiu. Pracownik ochrony ma prawo wykorzystać broń również w przypadku osób, które usiłują mu ją odebrać.

Jakie obowiązki ma pracownik ochrony?

Praca ochroniarza to wielka odpowiedzialność. Naczelnym obowiązkiem każdego pracownika ochrony jest dbanie o bezpieczeństwo osób i mienia na wyznaczonym terenie. W zależności od typu obiektu, pracownicy ochrony bez licencji mogą obsługiwać monitoring lub prowadzić patrole na określonym obszarze. W przypadku wystąpienia zagrożenia, pracownik ochrony zawiadamia policję oraz inne służby. Do innych zadań ochrony fizycznej należeć będzie również raportowanie wszelkich prób kradzieży w sklepach oraz prowadzenie ewidencji gości w biurach.

Kolejnym obowiązkiem pracownika ochrony jest noszenie przy sobie legitymacji oraz legitymowanie się przed osobami, których dotyczą wykonywane czynności. Ochroniarz podobnie jak każdy funkcjonariusz publiczny musi pamiętać również o obowiązku realizowania wszystkich poleceń wydawanych przez osoby działające w imieniu instytucji państwowych bądź samorządowych. Aby uzyskać tytuł kwalifikowanego ochroniarza, każdy pracownik ochrony ma obowiązek regularnego odbywania kursu co 5 lat, który ma na celu utrwalanie wiedzy oraz doskonalenie umiejętności.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz