Materiał Partnera

Pranie tapicerki samochodowej: wykonać samodzielnie czy zlecić fachowcom?

Pranie tapicerki samochodowej: wykonać samodzielnie czy zlecić fachowcom?

Nawet jeśli samochód traktujesz jak swoje dziecko i bardzo dbasz o jego czystość,
z biegiem lat tapicerka na siedzeniach i inne elementy wewnątrz pojazdu ulegną poważniejszym zanieczyszczeniom. Dlatego od czasu do czasu niezbędne okazuje się pranie tapicerki. Zastanawiasz się, czy lepiej wykonać to zadanie samodzielne, czy zgłosić się do specjalistów? Dowiedz się, jakie są zalety obu rozwiązań.

W tapicerce samochodowej mogą się gromadzić rozmaite zanieczyszczenia. Nie chodzi wyłącznie o te, które powstają np. w wyniku rozlania kawy czy wylania smaru bądź innego płynu. W fotelu kierowcy spędzasz czasem nawet wiele godzin dziennie. Dlatego tapicerka zaczyna wchłaniać m.in. pot i, ogólnie, wilgoć, nieprzyjemne zapachy, a także osiadający na niej kurz oraz inne zanieczyszczenia. Z biegiem lat fotele zaczynają więc ciemnieć, zapach ich obicia zaczyna pozostawiać wiele do życzenia i… wymagają bardziej dogłębnego czyszczenia. Wówczas standardowe odkurzenie auta czy przepranie obicia zwykłym detergentem może nie wystarczyć. Jak zatem dogłębnie oczyścić samochodową tapicerkę?

Jak przeprowadzić czyszczenie tapicerki od podstaw?

To, jak będzie przebiegał proces czyszczenia tapicerki, zależy oczywiście zarówno od materiału, z jakiego została wykonana, jak i od stopnia zabrudzenia obić. W każdym przypadku prace należy jednak zacząć od dokładnego odkurzenia foteli i innych elementów – tak, aby usunąć z nich wszelkie „odczepiające się” zabrudzenia, które przy praniu mogłyby dodatkowo smużyć. Kolejnym krokiem, gdy mowa o tapicerce tekstylnej, jest przejście do procesu prania.

Gdy pierzesz tapicerkę samodzielnie, pamiętaj, że:

  • najlepiej sprawdzi się dobrej klasy odkurzacz piorący, który nie zamoczy zbyt mocno materiału, a jednocześnie zapewni regularne rozprowadzenie detergentu,

  • ·         należy szczególnie uważnie dobrać środki piorące – powinny być delikatne, a jednocześnie dobrze radzić sobie z typowymi zabrudzeniami – należy skorzystać z profesjonalnych kosmetyków samochodowych,

  • szczególną uwagę należy zwrócić na podbitkę dachową – jej nadmierne zawilgocenie może doprowadzić do nieodwracalnych deformacji i sprawić, że ten element zacznie wyglądać nieestetycznie,

  • pojazdowi po wykonaniu prania należy zapewnić odpowiednio dużo czasu na wyschnięcie, uważając na wentylację wnętrza – tak, aby uniknąć utrzymywania się wilgoci we wnętrzu pojazdu.

Czy warto czyścić tapicerkę samodzielnie?

Jeżeli tapicerka w Twoim pojeździe jest tylko lekko zabrudzona lub np. powstała niewielka, miejscowa plama – z czyszczeniem poradzisz sobie sam. Jeśli jednak stopień zanieczyszczenia jest większy i zależy Ci na tym, by pranie nie skończyło się powstaniem nieestetycznych plam na tapicerce, lepiej zainwestować w tę usługę u specjalistów. Eksperci z firmy Fresh Service Jarosław Piekarski podkreślają, że wykonanie zadań związanych z praniem tapicerki samochodowej jest znacznie bardziej precyzyjne, gdy zastosuje się profesjonalne urządzenia sprzątające. Specjalistyczny odkurzacz piorący w połączeniu z właściwie dobranymi detergentami pozwala usunąć brud dogłębnie, wyraźnie odświeżając wnętrze pojazdu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz