Praktyczny dom: żaluzje czy rolety?

Praktyczny dom: żaluzje czy rolety?
Ostateczny wybór podyktowany będzie zapewne kilkoma czynnikami. Trzeba mieć bowiem na uwadze stylistykę danego wnętrza, jak i kwestię natężenia światła czy utrzymania dekoracji okiennej w czystości. Żaluzje i rolety spełniają w pomieszczeniach mieszkalnych wiele ról – od dekoracyjnej aż do praktycznej, chroniącej od nadmiaru słońca. Ich montaż to zawsze indywidualna decyzja. Wybierając pomiędzy roletami a żaluzjami, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Aranżacja, czyli która opcja lepiej wpisuje się w styl pomieszczenia

Rolety i żaluzje to elementy praktyczne i dekoracyjne w aranżacjach domów. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań, które można dopasować do danego wnętrza. W tej chwili można bowiem kupić żaluzje drewniane, aluminiowe, a nawet skórzane w szerokiej gamie kolorów. Z kolei rolety produkowane są z tkanin sztucznych lub naturalnych, a także traw i włókien roślinnych. Tutaj również do wykorzystania jest bogata paleta barw. Bardzo modne są np. rolety rzymskie i marszczone rolety weneckie, które będą pasować np. do pomieszczeń aranżowanych klasycznie – sypialni, jadalni, salonu. Warto również wziąć pod uwagę wielkość okna – na dużym lepiej będą się jednak prezentować rolety.

Jasno/ciemno

Ważna jest również kwestia tego, jak bardzo chcemy zaciemnić dane wnętrze. W obu przypadkach można bowiem znaleźć rozwiązania, które całkowicie będą blokować promienie słoneczne lub je rozpraszać. Żaluzje z reguły dają większą możliwość regulacji światła, ponieważ lamelki, z których są zbudowane, można obracać o 180 stopni. Praktycznym rozwiązaniem w przypadku rolet jest opcja dzień/noc. Rolety składają się wówczas z poprzecznych i naprzemiennie ułożonych pasów – jasnych (przepuszczających światło) i ciemnych (zaciemniających). To sposób na to, aby samemu kontrolować kwestię natężenia światła (źródło: dom.wp.pl ).

Ciepło/cieplej/najcieplej

Inną praktyczną zaletą rolet i żaluzji jest izolacja termiczna. Oba rodzaje dekoracji okiennych mogą wpływać w pewnym stopniu na poprawę tych parametrów. Przykładowo żaluzje aluminiowe szybko pochłaniają promienie słoneczne i nagrzewają się. Latem może to powodować, że przy wysokich temperaturach będzie jeszcze goręcej. Dlatego lepszą opcją może być zamontowanie żaluzji wykonanych z drewna. Z jednej strony dadzą upragniony cień, a z drugiej – zminimalizują kwestię przenoszenia ciepła od szyby do osłony. Ciekawostką są żaluzje, które mają lamele pokryte lakierem z filtrem UV. Z kolei w przypadku rolet warto zainwestować w te, które są stricte przeciwsłoneczne i produkowane z folii refleksyjnej. Skutecznie zatrzymają nadmiar ciepła.

Czystość i cena ma znaczenie

Na sam koniec przyjrzyjmy się kwestii czystości i kosztów. Żaluzje kurzą się łatwiej i szybciej, za to trudniej i dłużej się je czyści. Natomiast rolety sprawiają mniej kłopotów. Z reguły robione są z impregnowanego poliestru, a więc wystarczy je np. przemyć wodą. Jeśli zaś chodzi o koszty, to mniej zapłacimy za żaluzje i rolety, które trzeba obsługiwać ręcznie.
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz