Artykuł sponsorowany

Praktyczne informacje o palisadach i obrzegowaniach

Praktyczne informacje o palisadach i obrzegowaniach

Palisady oraz obrzegowania stanowią niezwykle istotny element każdego ogrodu. Pełnią nie tylko funkcję estetyczną, lecz także praktyczną, w związku z czym powinny zostać wykonane na wysokim poziomie. Najczęściej ich montaż wiąże się z zastosowaniem kostki brukowej oraz płyt betonowych. Ich podstawową funkcją jest wyznaczenie przestrzeni – oddzielenie stref w ogrodzie, wyznaczanie ścieżek i wykańczanie schodów. Mają jednak wiele innych zastosowań.

Jakie funkcje pełnią obrzegowania i palisady?

Prócz wymienionych wyżej zastosowań palisady oraz obrzegowania mogą służyć także do innych celów. Jednym z nich jest łączenie poziomów w ogrodzie. Można je także użyć do tworzenia rabat i odgradzania drzew oraz krzewów. Palisada bez problemu zabezpieczy przed osypywaniem się kory czy ziemi na skarpach oraz zboczach.

Co ważne, na rynku dostępnych jest wiele rodzajów elementów pozwalających na zbudowanie funkcjonalnej palisady czy obrzegowania – dlatego też nie ma problemu z dobraniem ich do projektu ogrodu. Jednym z przedsiębiorstw zajmujących się układaniem kostki brukowej oraz montażem palisad jest firma Andrzeja Ceglińskiego z siedzibą w Bełżycach na terenie województwa lubelskiego.

W jaki sposób montowane są palisady oraz obrzegowania?

Montaż obrzegowań oraz palisad odbywa się na stosunkowo prostej zasadzie. Elementy, które je budują, zatapiane są w półsuchym betonie na głębokość od pięciu do dziesięciu centymetrów – w zależności od zapotrzebowania, użytych materiałów oraz zaleceń producenta. Co ważne, profesjonalni brukarze układają najpierw jeden rząd kostki czy płyt betonowych, dzięki czemu unikają pracochłonnego docinania elementów.

Najważniejszy jest solidny fundament

Podobnie jak w przypadku kostki brukowej, do utworzenia stabilnej palisady niezbędna jest przede wszystkim dobra podbudowa – jak najbardziej płaska oraz równoległa do płaszczyzny układanej nawierzchni. Tego typu podbudowa tworzona jest zazwyczaj z kruszywa takiego jak żwir czy piasek. Dopiero na tak przygotowanej powierzchni wykonywany jest fundament. Do jego utworzenia wykorzystywany jest zazwyczaj beton gęstoplastyczny. W przypadku palisad grubość fundamentu zależna jest przede wszystkim od ich funkcji.

Minipalisady nie wymagają fundamentu grubszego niż dziesięć centymetrów, jednak jeśli nasze obrzegowanie ma być narażone na działanie czynników zewnętrznych – takich jak intensywny ruch pieszy – fundamenty betonowe powinny być grubsze, wynosząc nawet dwadzieścia centymetrów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz