Artykuł sponsorowany

Prace wysokościowe – czym są i kto może je wykonywać?

Prace wysokościowe – czym są i kto może je wykonywać?

Nierzadko zdarza się, że mamy problemy z pracami, które wymagają wejścia na wysokości. Takich prac jest wiele, niezależnie od tego gdzie musimy je wykonać. Wśród nich jest choćby mycie okien w wieżowcach, czy odśnieżanie dachów. Jednakże prace na wysokościach mogą być przeprowadzane jedynie przez osoby, które posiadają zaświadczenie od lekarza o zdolności pracy na wysokościach.

Czym są prace wysokościowe?

Wielu z nas nie może wykonywać prac na wysokościach. Spowodowane jest to między innymi lękiem wysokości. Poza tym nie każdy może wykonywać takie prace ze względu na brak oświadczeń lekarskich dotyczących zdolności pracy na wysokościach. Praca na wysokościach oznacza wykonywanie zleconych zadań co najmniej metr nad poziomem podłogi lub terenu. Do prac alpinistycznych zaliczają się również prace na powierzchniach, które nie są osłonięte ścianami lub innymi chroniącymi konstrukcjami.

W związku z tym, że nie jest to praca dla każdego, pojawiło się wiele firm z tej branży, które oferują rozmaite usługi alpinistyczne. Do powszechnych prac wysokościowych, oferowanych np. przez firmę Cumulus Roboty budowlane i wysokościowe z Torunia, zaliczają się:

  • mycie szyb,
  • naprawa elewacji,
  • odśnieżanie dachów,
  • czyszczenie rynien i udrażnianie rur,
  • czyszczenie banerów,
  • obcinane gałęzi drzew i suchych konarów,
  • czyszczenie kamer przemysłowych.

Kto może podejmować się pracy na wysokościach?

Wykonywaniem prac wysokościowych nie może zajmować się każda osoba. Przede wszystkim osoba, która chce podjąć się takiej pracy aktualne orzeczenie lekarskie o braku jakichkolwiek przeciwwskazań do wykonywania prac na wysokościach. Zanim udamy się do lekarza otrzymamy skierowanie, na którym będzie zaznaczone, że praca wysokościowa będzie wykonywana poniżej lub powyżej 3 metrów.

Jeśli chcemy podjąć się pracy wysokościowej musimy również odbyć szkolenie bhp, a także instruktaż stanowiskowy, który umożliwi na zapoznanie się ze specyfikacjami prac wysokościowych oraz możliwymi zagrożeniami występującymi w trakcie takich prac. Ponadto osoba chcąca podjąć się takiej pracy musi posiadać środki ochrony indywidualnej i musi umieć się nimi posługiwać. Ostatnią rzeczą, która jest niezbędna do wykonywania prac alpinistycznych to zapoznanie się z oceną ryzyka zawodowego.

Badania wysokościowe

W związku z tym, że praca na wysokościach jest niebezpieczna konieczne jest przeprowadzenia badań lekarskich przed jej rozpoczęciem. Badania wysokościowe nie należą do trudnych. Jeśli nie mamy problemów ze wzrokiem i słuchem oraz nie posiadamy zaburzeń neurologicznych, wówczas powinniśmy otrzymać orzeczenie pozytywne.

Przebieg badań zależy od tego, na jakiej wysokości chcemy pracować. Prace na wysokościach zaczynają się od jednego metra nad podłożem. Oczywiście, im wyżej zamierzamy pracować, tym badania będą nieco bardziej rygorystyczne, a także częściej będziemy musieli stawiać się na wizyty u lekarzy. Badania te są bardzo ważne, ponieważ bez pozytywnego orzeczenia nie będziemy mogli podjąć się pracy na wysokościach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz