Artykuł sponsorowany

Praca w tartaku, czyli pomysł na nowy zawód

Praca w tartaku, czyli pomysł na nowy zawód

Rynek pracy ciągle ewoluuje, więc wymaga od kandydatów sporej elastyczności, jeżeli akurat poszukując odpowiedniego dla siebie zajęcia. Na szczęście istnieją sposoby, aby dotrzymać kroku zmianom i zająć się swoją edukacją – szkolenia i kursy zawodowe to sposób na zmianę ścieżki kariery.

Praca w tartaku – dla kogo

Zawód drwala wcale nie odszedł do lamusa, jedynie wyewoluował i obecnie stanowi ciekawą alternatywę dla wielu prac fizycznych. Praca w tartaku powinna zainteresować wszystkie osoby, które nie boją się wysiłku, bo to dość ciężkie i wymagające zajęcie, jednak płaca z pewnością wynagradza wszelkie trudy związane z obróbką drewna. Branża drzewna z racji swojego wyspecjalizowania wymaga od pracowników sprawności fizycznej oraz umiejętności merytorycznych. O ile tego drugiego można zdobyć podczas specjalistycznych szkoleniach z branży drzewnej to stan zdrowia musi być bezdyskusyjnie dobry. Jest to praca fizyczna w specyficznych warunkach, gdzie jest dużo pyłu, kurzu i trocin  - alergicy raczej nie mają co liczyć na karierę w branży drzewnej

Ponadto drwal powinien cechować się tężyzną fizyczną, bo pomimo pewnej automatyzacji zadań w tartaku, maszyny muszą być „prowadzone” przez operatora, aby robiły to, co do nich należy. Ponadto drewno jest cennym surowcem, który musi być obrabiany z uwagą, aby nie uległ zniszczeniu, a to spora odpowiedzialność. Drwal musi być więc sumienny, skoncentrowany oraz odpowiedzialny – jak każdy operator maszyn – aby mógł dobrze wykonywać codzienne obowiązki.

Jak wygląda praca w branży drzewnej?

Współczesny tartak to miejsce, w którym pełno specjalistycznych maszyn, tak więc praca wymaga sporej wiedzy na temat ich obsługi. Zakłady te produkują wiele rodzajów wyrobów tartacznych, także i jest tu spore zróżnicowanie stanowisk, jakie można objąć w ramach pracy w tartaku. Każde z nich wymaga innych umiejętności, także odpowiednie szkolenia zawodowe są nieodzowne, aby móc pracować bezpiecznie, a przy tym wydajnie. W tartaku można więc spotkać m.in.:

  • Operator traków pionowych i taśmowych – jedno z najważniejszych stanowisk w tartaku, gdyż przecierają one drewno okrągłe na tarcicę; od umiejętności operatora traka zależy jakość uzyskanych produktów, a także sama wydajność i bezpieczeństwo produkcji.
  • Ostrzarz pił tartacznych – równie ważna funkcja, gdyż piły oraz traki mają to do siebie, ze dość szybko ulegają stępieniu, potrzeba więc fachowca, który przywróci je do stanu używalności; ostrzenie zgodnie ze schematem gwarantuje dłuższą żywotność pił i dba o efektywność pracy.
  • Operator suszarek – tarcica drewniana musi być dobrze wysuszona, aby stała się produktem budowlanym wysokiej jakości; aby to osiągnąć, trzeba dobrze zarządzać parametrami suszarni, pilnować sterowników, zaworów, termometrów czy kotłowni – wiele zmiennych wymaga od operatora nie lada umiejętności.
  • Brakarz – pełni ważną funkcję w tartaku, gdyż zajmuje się oceną jakościową oraz klasyfikacją drewna przed obróbką; jego zadaniem jest również rozpoznawanie gatunku drewna oraz wycena wartości surowca.

Praca w tartaku jest więc dość skomplikowanym procesem, który wymaga od kandydatów solidnego przygotowania pod względem merytorycznej wiedzy oraz umiejętności, które pomogą zdobyć specjalistyczne kursy i szkolenia.

Szkolenia z branży drzewnej

Praca w tartaku może być satysfakcjonująca, więc warto rozważyć przebranżowienie się, jeśli aktualnie poszukujemy nowego zajęcia lub z jakichś powodów wypadliśmy z rynku pracy. Konieczna będzie wizyta placówce szkoleniowej oferującej kurs na obsługę traka, ostrzarza pił tartacznych lub wytrzymałościowe sortowanie tarcicy. Ośrodek Szkolenia Kadr z Kępna to idealne miejsce, aby wejść do branży drzewnej. Można tu zdobyć niezbędną wiedzę oraz umiejętności pozwalające na podjecie pracy w tartaku, na różnych stanowiskach. Ośrodek w Kępnie oferuje również inne kursy i szkolenia nie tylko z branży drzewnej. Szkoleniowcy pomogą wyspecjalizować się w wybranej dziedzinie oraz wzbogacić wiedzę w zagadnienia z zakresu BHP. Można tu także zrobić przy okazji kurs na wózki widłowe, który jest nieodzowny nie tylko podczas pracy w tartaku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz