Artykuł sponsorowany

Praca w Niemczech - o czym należy pamiętać?

Praca w Niemczech - o czym należy pamiętać?

Wiele osób z całej Unii Europejskiej przyjeżdża co roku do Niemiec do pracy. Rynek pracy jest bardzo dobrze pozycjonowany i szczególnie wykwalifikowani pracownicy bardzo szybko znajdują pracę. Poniżej wyjaśniamy, na co należy zwrócić uwagę oraz jakie prawa i obowiązki Państwu przysługują.

"Swoboda przemieszczania się" jako europejskie prawo obywatelskie

Wszyscy obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej mają prawo do swobodnego przemieszczania się w obrębie UE. Mogą oni wjechać i przebywać w każdym państwie członkowskim. Nie jest do tego wymagana wiza, wystarczy dowód osobisty. Ponadto mogą Państwo również pracować w innych państwach członkowskich i są prawnie równi pod każdym względem z obywatelami tych państw. To prawo nazywa się swobodą przemieszczania się.

Prawa i obowiązki obywateli UE w Niemczech, w tym świadczenia z pomocy społecznej

Zasadniczo każdy obywatel państwa członkowskiego Unii Europejskiej może bez dodatkowych formalności wjechać do Niemiec i przebywać w tym kraju do trzech miesięcy. W ciągu tych trzech miesięcy nie przysługuje im prawo do świadczeń z opieki społecznej. Osoby, które chcą przebywać w Niemczech dłużej niż trzy miesiące, mogą to zrobić, jeśli spełnione są określone warunki. Przede wszystkim status zawodowy wpływa na te decyzje. Poniżej omówimy to bardziej szczegółowo. Jednak już teraz istnieje możliwość pracy w ramach bezpłatnych trzech miesięcy. Osoby, które chciałyby to zrobić, mogą zwrócić się przede wszystkim do Agencja pracy tymczasowej w Niemczech, gdzie są szybko zakwaterowane na krótki okres czasu.

Pracownicy i osoby pracujące na własny rachunek

Obywatel Unii pracujący w Niemczech korzysta z pełnej swobody przemieszczania się i musi być traktowany jak obywatel. Pracownicy i osoby pracujące na własny rachunek nie muszą przedstawiać dowodu posiadania wystarczających środków finansowych. Korzystają oni z pełnej swobody przemieszczania się do czasu, gdy zatrudnienie jest nieistotne z ekonomicznego punktu widzenia. Ta ostatnia definicja obowiązuje, jeśli czas pracy jest krótszy niż 7,5 godziny tygodniowo, a miesięczne wynagrodzenie nie przekracza 100 euro. Dopiero po opuszczeniu niemieckiego rynku pracy na okres dłuższy niż jeden rok traci się status pracownika lub osoby prowadzącej działalność gospodarczą.

Osoby poszukujące pracy

Obywatel UE poszukujący pracy w Niemczech ma również prawo do swobodnego przemieszczania się. Muszą oni podjąć aktywne starania w celu znalezienia pracy i mogą pozostać na okres do sześciu miesięcy bez konieczności udowadniania, że są w stanie pokryć koszty utrzymania. Jeśli istnieją perspektywy zatrudnienia, okres ten może być nawet przedłużony o pewien czas. 

Nieaktywny

Obywatele UE, tacy jak studenci lub emeryci, którzy przebywają w Niemczech dłużej niż trzy miesiące, muszą udowodnić, że są w stanie pokryć koszty utrzymania i że posiadają ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli tak nie jest, teoretycznie można zostać deportowanym, ale ponieważ zawsze można założyć marginalne zatrudnienie, zwykle nie ma to miejsca.

Co to jest prawo stałego pobytu?

Wszyscy obywatele UE, którzy przebywają w Niemczech dłużej niż pięć lat, mają po tym okresie prawo stałego pobytu i takie same prawa i obowiązki jak obywatele danego kraju.  

Czy jest zasiłek na dziecko?

Każdy obywatel UE ma takie samo prawo do zasiłku rodzinnego na podstawie niemieckiej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jak obywatele danego państwa. Warunkiem koniecznym jest posiadanie stałego pobytu w Niemczech. Pracownicy sezonowi, którzy przyjeżdżają do Niemiec, mogą również ubiegać się o zasiłek rodzinny, nawet jeśli ich dzieci nie mieszkają w Niemczech.


Źródło grafiki: https://www.pexels.com/de-de/foto/zwei-mann-halt-weissbuch-1216589/

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz