Materiał Partnera

Praca na morzu – jak zostać marynarzem?

Praca na morzu – jak zostać marynarzem?

Morze ma w sobie niezrównaną moc. Jednych zachwyca, innych przeraża, wielu również przyciąga. Nic więc dziwnego, że zawód marynarza jest tak ciekawy i wielu z nas, patrząc na morze zastanawia się jak wygląda życie na statku. Jeśli Ciebie również zastanawia, na czym polega praca marynarza i jak zostać członkiem załogi, w tym artykule znajdziesz odpowiedź na wszystkie swoje pytania.

Kim jest marynarz?

Marynarz to członek załogi statku, niezależnie czy mowa tu o statku handlowym, marynarki wojennej czy też żeglugi śródlądowej. Aby zostać marynarzem, nie musisz więc kończyć specjalistycznej szkoły morskiej – wystarczy odbycie kursów i Twoje chęci.

Ukończenie Akademii lub Szkoły Morskiej daje jednak możliwość, by zdobyć kwalifikacje na konkretne funkcje, takie jak nawigator czy pierwszy oficer, a co za tym idzie również wyższe zarobki. Jeśli więc zastanawiasz się nad wyborem szkoły, powinieneś wybrać jedną ze szkół morskich.

Jeśli jednak zakończyłeś już edukację, nic straconego – nadal możesz zostać marynarzem! Wystarczy, że jesteś osobą pełnoletnią, spełnisz warunki niezbędne do posiadania książeczki żeglarskiej i znajdziesz odpowiadającą Ci ofertę pracy! Warto zaznaczyć, że marynarzami zostają nie tylko mężczyźni, praca ta dostępna jest dla obu płci, a firmy zatrudniające marynarzy kładą ogromny nacisk na równouprawnienie wszystkich członków załogi.

Praca na statku – dla kogo jest to dobry wybór?

Praca na morzu ma swoje plusy, takie jak choćby wysokie zarobki lub zwiedzanie świata, jest jednak przeznaczona dla ludzi o mocnych nerwach. Marynarz pracuje na kilkumiesięcznych kontraktach, podczas których nie tylko nie widzi swoich bliskich, ale często również kontakt telefoniczny lub internetowy jest utrudniony, czy wręcz niemożliwy.

Ponadto z pracą na zasadzie kontraktu wiąże się również to, że swoją pensję marynarz otrzymuje jedynie za czas spędzony na morzu – po powrocie do domu czeka go darmowy wypoczynek i szukanie kolejnego kontraktu.

Praca na statku hartuje. Uodparnia nie tylko na trudne warunki zakwaterowania czy środowiskowe, ale również uczy systematyczności, odpowiedzialności i wymaga od marynarzy ogromu cierpliwości. Nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem i czasem konieczna jest zmiana kursu – dobry marynarz zawsze musi być na to przygotowany.

Na czym polega praca na statku?

Zdecydowana większość marynarzy znajduje zatrudnienie na statkach typu offshore, takich jak:

  • tankowce,
  • produktowce,
  • kontenerowce,
  • gazowce,

czyli statkach przemysłu wydobywczego (ropy oraz LPG), obsługi morskich sieci przesyłowych i morskich elektrowni wiatrowych.

Na takich statkach potrzebne są nie tylko osoby, które znajdą się na nawigacji, ale również specjaliści z dziedziny przemysłu. W związku z tym rozstrzał stanowisk jest naprawdę duży, a armatorzy, poszukując pracownika na statek, korzystają z pomocy agencji okrętowych, poprzez które zgłaszają swoje oferty.

Jak szukać pracy na statku?

Wiele firm zarządzających statkami oferuje stanowiska we flocie, marynarze nie mogą więc narzekać na brak zajęć. Poszukując odpowiadającego Ci stanowiska pracy, warto skorzystać z pomocy agencji okrętowej, takiej jak Hartmann Crew Consultants w Gdyni i Szczecinie, wiodącej agencji Crewing w Polsce. Firmy takie zajmują się rekrutacją marynarzy na statki.

Korzystając z usług agencji, możesz liczyć na doradztwo na każdym etapie poszukiwania pracy, pomoc w zdobyciu odpowiednich dokumentów oraz dostęp do pomocy medycznej na korzystnych warunkach.

Niezbędne dokumenty

Aby otrzymać pracę jako marynarz posiadać musisz niezbędne dokumenty. Należy do nich paszport i świadectwo ukończenia ostatniej szkoły oraz:

  • książeczka żeglarska, zwana także paszportem morskim,
  • świadectwo zdrowia,
  • świadectwo młodszego marynarza / motorniczego / kucharza.

Zgodnie z polskim prawem, aby uzyskać Świadectwo młodszego marynarza, nie musimy posiadać odbytej praktyki, a jedynie Świadectwo przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa, potwierdzające odbycie przez nas kursów z ochrony przeciwpożarowej, technik ratunkowych oraz pierwszej pomocy medycznej.

Dokumenty takie wyrobić możesz w kapitanacie portu, a wszystkie niezbędne informacje otrzymasz w agencji okrętowej, z której usług korzystasz.

Praktyki dla studentów

Studenci Akademii Morskiej oraz Szkół Morskich, aby ukończyć szkołę wyższą, zobowiązani są do odbycia praktyk morskich na statku. W tym celu również należy zebrać niezbędne dokumenty i udać się do wybranej agencji lub odwiedzić jej stronę internetową i sprawdzić oferty pracy dla marynarzy oraz warunki, jakie musi spełnić praktykant.

Większość armatorów chętnie przyjmuje studentów na pokład i uczy tajników zawodu. Studentom odbywającym praktyki przysługują takie same prawa, jak marynarzom, często za odbycie praktyk otrzymują również wynagrodzenie.

Warto skorzystać z pomocy agencji morskiej, zwłaszcza jeśli poszukujemy pracy na statku po raz pierwszy. Z profesjonalnym doradztwem procedury przebiegną dużo szybciej, a Ty będziesz mieć pewność, że wszystkie formalności zostały prawidłowo wypełnione.

Opracowanie:
Gdynia, Polska 13 A, pok 423, IVp.
tel. 58 731 20 50
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz