Artykuł sponsorowany

Poznaj technologię powietrznych pomp ciepła

Poznaj technologię powietrznych pomp ciepła

Powietrzne pompy ciepła podbijają rynek budownictwa jednorodzinnego. Technologia ta uważana jest bowiem za wysoce energooszczędną oraz proekologiczną i świetnie sprawdzającą się przy domach budowanych w standardzie NF 40 i NF 15. Pompy powietrzne wyróżniają się także prostym montażem oraz łatwą obsługą. Na czym zaś polega ich działanie i jakie zalety tych urządzeń warto wyróżnić?

Jak działają powietrzne pompy ciepła?

Technologia powietrznych pomp ciepła oparta jest o wykorzystanie nawet w 75% energii z powietrza. Tylko jedyne 25% energii zalicza się do źródła nieodnawialnego. Jeszcze lepsze parametry można zaś uzyskać dzięki podłączeniu pompy pod kolektory słoneczne oraz pod wentylację mechaniczną z rekuperacją. Podkreślić przy tym należy to, że systemy powietrznych pomp ciepła łatwo jest rozbudowywać. Najpierw inwestor może zatem postawić na pojedyncze urządzenia w modelu split. Jeśli zaś przekona się do tejże technologii, może zainwestować w rozwiązania multisplit, które umożliwiają nawet podłączenie pomp pod aplikacje automatyki budynkowej SmartHome.

Jeśli chodzi zaś o proces ogrzewania budynku oraz zapewniania mu ciepłej wody użytkowej, należy wiedzieć, że powietrzne pompy ciepła składają się z monobloku zewnętrznego oraz sprzętu wewnętrznego. Wytwarzanie ciepła opiera się zaś o wykorzystanie specjalnego układu chłodniczego wypełnionego niezamarzającą cieczą. To ona w uproszczeniu pozwala odbierać energię z powietrza, zamieniając ją w gorącą parę i przekazując do sprężarki. Ta z kolei produkuje gaz pod dużym ciśnieniem i o wysokiej temperaturze.

Zalety powietrznych pomp ciepła

Powietrzne pompy ciepła przede wszystkim są łatwe w budowie. Nie wymagają tworzenia złożonych instalacji, dzięki czemu można je wdrożyć nawet w starszych budynkach. Oprócz tego w prosty sposób można je kalibrować i obsługiwać, a także podłączać do systemów zarządzania budynkiem, o czym już wspomniano.

Dużą zaletą pomp ciepła jest ich wydajność. Nieprawdą jest to, że nie działają one w klimacie umiarkowanym na pełnych obrotach. Mitem jest zatem to, że przy temperaturze poniżej zera przestają pracować. Faktem jest jednak, że moc grzewcza pompy powietrznej spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej. W warunkach polskich jej stosowanie jest jednak nadal opłacalne, zwłaszcza jeśli dom podłączony jest dodatkowo do innych źródeł energii.

Kolejna zaleta powietrznej pompy ciepła dotycz jej szerokiego zastosowania. Oprócz funkcji grzewczej jest ona latem świetnym rozwiązaniem chłodzącym. Domy nie muszą zatem być dodatkowo wyposażone w klimatyzację. Wspomnieć należy także o zrównoważeniu hydraulicznym instalacji grzewczej. Gwarantuje to równomierny rozkład temperatury w budynku i możliwość utrzymywanie jej stale na jednym poziomie. Przy dobrze dobranych parametrach urządzeń, a także przy dostosowaniu taryf za prąd do mocy pompy i poziomu zużycia energii, można zagwarantować sobie niesamowicie wysokie oszczędności grzewcze.

Innowacyjne rozwiązania z pompami marki DANFOSS

Zainteresowani powietrznymi pompami ciepła powinni przede wszystkim zwracać uwagę na dystrybutorów, projektantów i montażystów, którzy oferują systemy renomowanych marek. Za taką można uznać koncern DANFOSS, którego konstrukcje w swojej ofercie posiada firma EKOZEFIR ŁÓDŹ. Jakie przykładowe rozwiązanie oferuje ta pracownia dla swoich klientów? Dla małych, średnich, a nawet większych domów jednorodzinnych polecane są pompy z linii produktowej DANFOSS DHP-A. Pozwalają one zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 75%. Są przy tym bardzo kompaktowe i nie wymagają wykonywania wielu odwiertów w ścianach. Całkowicie można przy nich zrezygnować z robót ziemnych.

Marka DANFOSS szczególnie zaś zasłynęła z wykorzystywania innowacyjnej technologii odzysku energii odnawialnej skumulowanej w powietrzu. Jest ona skuteczna nawet do temperatury -20 stopni Celsjusza. Instalacja pomiędzy pompą ciepła a monoblokiem zewnętrznych wypełniona jest bowiem glikolem. Zasobnik c.w.u. posiada zaś obudowę ze stali nierdzewnej. Jest ona stworzona w technologii TWS (przy wykorzystaniu specjalnej wężownicy woda dzielona jest w zasobniku na warstwy – pozwala to na jej szybsze ogrzewanie przy redukcji energii). Standardowe produkty marki DANFOSS mają zbiorniki nawet do 180 litrów. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz