Artykuł sponsorowany

Poznaj najlepsze sposoby na parzenie aromatycznej i smacznej kawy

Poznaj najlepsze sposoby na parzenie aromatycznej i smacznej kawy
Wiele osób nie wyobraża sobie poranka czy też dnia bez spożycia przynajmniej jednej filiżanki aromatycznej kawy. Główną zaletą napoju jest jego działanie pobudzające, jednak oprócz tego zapewnia wiele innych korzyści zdrowotnych. Oczywistym jest też fakt, że zarówno pod względem rodzajów oraz dodatków, jak i metod parzenia – kawa kawie nie równa. Jakie są sposoby na parzenie kawy? Poznaj te najpopularniejsze i wybierz swój ulubiony!

Dlaczego sposób parzenia kawy ma znaczenie?

O tym, że istnieją różne rodzaje kawy oraz metody jej przygotowywania wie każdy, nawet jeśli nie jest smakoszem tego napoju. Ale już tylko nieliczni znają te metody i są świadomi, że wybór konkretnej ma ogromny wpływ na właściwości naparu. Zastanawiasz się, dlaczego sposób parzenia kawy ma znaczenie? Otóż każda metoda opiera się na wykorzystaniu różnych urządzeń czy narzędzi. Różni się również to, w jaki sposób kawa poddawana jest obróbce – może to być ekstrakcja kawy poprzez przesiąkanie, infuzję lub ciśnienie. Natomiast wszystkie te kwestie bezpośrednio wpływają na: smak, aromatyczność, intensywność czy zawartość kofeiny w kawie. Oczywiście każda z metod ma swoich zwolenników i przeciwników, ale niezaprzeczalnie łączy je ostateczny rezultat, a więc uzyskanie pobudzającej, pysznej i aromatycznej kawy.

Przegląd najpopularniejszych metod parzenia kawy

Właściwe parzenie kawy to tak naprawdę pewnego rodzaju rytuał, który wymaga nie tylko odpowiednich narzędzi, ale też wysokiej jakości kawy, jak na przykład ta oferowana przez Julius Meinl Polska, oraz cierpliwości. Z oczywistych względów przygotowanie kawy za pomocą ekspresu, kawiarki czy zaparzacza trwa nieco dłużej niż zrobienie kawy rozpuszczalnej. Jednak efekty niezaprzeczalnie są tego warte. Jakie alternatywne metody parzenia kawy są najpopularniejsze? Oto one:

  • Kawiarka (moka)
Kawiarka znana jest także pod nazwami – makinetka, moka, kupres oraz kafetierka. Pochodzące z Włoch urządzenie stanowi szybszą, tańsza i prostszą alternatywę dla ekspresu. Ma kształt niewielkiego czajniczka, który składa się z trzech części. Kawa do kawiarki powinna być zmielona w średnim stopniu, tak by miała grubość mniej więcej ziarenek soli kuchennej. Grubiej niż do espresso, ale drobniej niż do dripa. Jeśli chodzi o przygotowanie kawy w kawiarce, jest to bardzo proste. Do dolnego zbiornika, na wysokość wentyla odprowadzającego ciśnienie, należy wlać wodę. Następnie zmieloną kawą musisz wypełnić sitko. Ważne, aby kawy nie ubijać, ale jedynie delikatnie wyrównać. Następnie kawiarkę wystarczy zakręcić i umieścić na palniku ustawionym na średnią moc. Kawa ma zaparzać się powoli – gdy usłyszysz charakterystyczne bulgotanie świadczące o zagotowaniu się płynu, ściągnij kawiarkę z palnika.

  • French press
French press jak sama nazwa wskazuje, został wynaleziony we Francji, jednak wyjątkowo prosta obsługa sprawiła, że szybko zyskał popularność także poza nią. Ze względu na swoją budowę i sposób działania określany jest także jako zaparzacz tłokowy. To zazwyczaj szklany dzbanek, który wyposażony jest w wewnętrzny tłok z filtrem dopasowanym do szerokości naczynia. Aby przygotować kawę, wystarczy wsypać ją na dno dzbanka, zalać wrzątkiem i po chwili wcisnąć tłok, który oddzieli fusy od naparu.

  • Drip V60
To metoda przelewowa, którą nazywa się również „dripper” lub „pour over”. Do zaparzenia kawy w ten sposób używa się specjalnego lejka w kształcie stożka oraz filtra. A dlaczego V60? 60 to kąt nachylenia ścianek drippera, natomiast V określa kształt, czyli stożek. To bardzo szybkie i proste rozwiązanie – filtr wystarczy wypełnić kawą oraz zalać gorącą wodą. Dripper można umieścić bezpośrednio na kubku, aby od razu spływała do niego kawa.

  • Chemex
Chemex działa na podobnej zasadzie jak drip i służy do zaparzania kawy metoda przelewową. Jednak różni je od siebie konstrukcja. Otóż chemex to jednocześnie zaparzacz oraz karafka, w której później znajduje się zaparzona kawa. Naczynie ma charakterystyczny kształt klepsydry. W jego górnej części umieszcza się filtr, gdzie trafia kawa mielona. Całość należy zalać wodą, a już po chwili kawa zaczyna powoli wypełniać karafkę.

  • AeroPress
AeroPress to stosunkowo młoda metoda parzenia kawy – wymyślono ją dopiero w 2005 roku. Parzenie kawy w ten sposób łączy w sobie elementy metod french press i drip V60. AeroPress jest prostym w obsłudze urządzeniem, które składa się z tłoka, sitka z filtrem i cylindra, a działa na podobnej zasadzie jak strzykawka. Odpowiednio zmieloną kawę należy umieścić na dnie cylindra, na sitku wyłożonym filtrem, a następnie zalać ją wodą. Gdy upłynie czas zaparzania, do cylindra wkłada się tłok i za jego pomocą przeciska napar.

To oczywiście tylko niektóre metody parzenia kawy, ale dzięki nim możesz z łatwością cieszyć się doskonałą jakością i smakiem naparu w domowym zaciszu. Nie wiesz, który sposób będzie dla Ciebie najlepszy? Spróbuj wszystkich i sam oceń!
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz