Artykuł sponsorowany

Poznaj mieszanki traw wykorzystywanych w rolnictwie i ofertę firmy Cennas

Poznaj mieszanki traw wykorzystywanych w rolnictwie i ofertę firmy Cennas

Siew trawy na terenach rolnych zależy od wielu czynników. Analizowane są własności gruntowe, przeznaczenie traw oraz spodziewane/planowane rezultaty. Niektóre trawy mają bowiem istotną rolę w tworzeniu warstwy filtracyjnej wody na terenach zalewowych oraz na łąkach, inne zaś są uprawiane do produkcji kiszonek paszowych dla bydła hodowlanego – m.in. krów mlecznych. Poznaj ofertę firmy Cennas.

Trawy pastwiskowe i łąkowe

Pierwszymi rodzajami mieszanek traw rolnych są trawy pastwiskowe oraz łąkowe, które są do siebie stosunkowo podobne i wielokrotnie można stosować je zamiennie. Ich skład opiera się bowiem przede wszystkim o życicę trwałą, życicę wielokwiatową, tymotkę łąkową, wiechlinę łąkową, kostrzewa łąkowe i trzcinowe, a także o koniczynę białą lub też czerwoną. Oba typu mieszanek stosowane są do wieloletniego użytkowania na trwałym pastwisku.

Wersje łąkowe mogą być przy tym uprawiane do produkcji zielonki, siana oraz kiszonki. Zarówno trawy pastwiskowe, jak i łąkowe wyróżniają się przy tym wysoką mrozoodpornością, a kupując je od najlepszych dystrybutorów można liczyć na odmiany, które pozwolą uzyskać wysokie plony nawet na gruntach słabszych i ubogich w składniki mineralne. O najwyżej klasy trawy pytaj zatem specjalistów firmy Cennas, która zajmuje się produkcją i dostawą różnego rodzaju nasion dla rolników.

Trawa zalewowa

Kolejnym rodzajem mieszanek traw są te zalewowe. Stosowane są one na gruntach, które w czasie opadów deszczu lub po przymrozkach i zimie gromadzą na swojej powierzchni duże ilości wody. Idealne są one także na terenach stale podmokłych. Pozwalają one bowiem wiązać ze sobą grunt – między innymi systemami korzeniowymi – zagęszczając obszar i pomagając w szybszym usuwaniu z niego nadmiaru wody opadowej. Odmiany zalewowe przy tym nie tracą walorów smakowych oraz możliwości tworzenia z nich siana i kiszonki. Mieszanki te bogate są w składniki odżywcze niezbędne do zdrowego wypasu krów mlecznych, owiec, kóz i innych zwierząt hodowlanych kopytnych.

Trawa do użytkowania na gruntach ornych

Ważne dla rolników są również trawy do użytkowania na gruntach rolnych, które stosowane są do zabezpieczania gruntów i ich minerałów w okresie zimowych, a także które stosowane są jako rośliny ochronne np. w zasiewach lucerny. Niektóre odmiany traw ich odmiany wykorzystuje się w celu krótkotrwałego wyłączenia gruntów ornych z działań rolnych, najczęściej na okres 1-2 lat. Niekiedy jest to działanie ważne dla poprawienia klasy ziemi. Warto zatem zwrócić uwagę m.in. na rodzaj traw przeznaczonych na kiszonkę i siano, często zawierających 80% życicy i 20% koniczyny.

Specjalne mieszanki traw

Oprócz wymienionych powyżej mieszanek traw wyróżniać można również kilka rodzajów zaliczanych do specjalnych. Tu przede wszystkim należy zwrócić uwagę na produkty wysokobiałkowe, które jak sama nazwa wskazuje, pozwalają obsiać grunty wysokobiałkową trawą idealną dla przeżuwaczy. Najczęściej taki typ mieszanki stosowany jest na gruntach dobrze nawodnionych. Wspomnieć należy również o trawie uniwersalnej, która świetna jest zarówno na pastwiska i łąki, jak i na grunty orne i tereny zalewowe. To ona charakteryzuje się dużą wytrzymałością na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Firma Cennas działa na rynku produkcji i sprzedaży materiału siewnego roślin rolniczych od 1994 roku. Jej specjaliści mają doświadczenie się w produkcji nasion traw, ziemniaków i roślin pastewnych, a także posiadają bogatą gamę nasion ogrodniczych oraz paszowych w sprzedaży hurtowej i detalicznej. W ofercie znajdują się również towary do produkcji rolniczej oraz pasze przemysłowe dla bydła, trzody chlewnej, drobiu i gołębi. Od 2000 roku fachowcy mają uprawnienia do przeprowadzania badań sprawności technicznej opryskiwaczy, a klienci są zawsze mile widziani w naszej siedzibie firmy, w której mogą uzyskać fachowe porady dotyczące agrotechniki poszczególnych gatunków i odmian.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz