Artykuł sponsorowany

Poznaj kilka rodzajów szalunków i ich zastosowanie

Poznaj kilka rodzajów szalunków i ich zastosowanie

Szalunki obecne są niemalże na każdym placu budowy. To one pozwalają na formowanie elementów budowli, które wznoszone są z betonu monolitycznego. Szalunki, które przypominają prowizoryczne przegrody, mają zatem bardzo ważną funkcję. Nic dziwnego, że ich typów jest na rynku wiele. Poznasz je, czytając dalszą część artykułu.

Czym są szalunki?

Szalunki uznaje się za narzędzia formujące konstrukcyjne elementy budowli. Zapewniają one zatem odpowiednie własności ścian czy stropów, które tworzone są z betonu. Przede wszystkim szalunki muszą ukierunkować powierzchnię określonej konstrukcji (pionowo, poziomo, ukośnie). Dodatkowo to one wyznaczają kształt. Powierzchnie betonowe po zastygnięciu mogą być płaskie lub mogą wyróżniać się różnego rodzaju krzywiznami. Oprócz tego szalunki wpływają na fakturę otrzymanych elementów budynków. Nadają im gładkości, szorstkości lub nawet cech ozdobnych.

Kiedy zaś szalunki są bezsprzecznie potrzebne? Specjalne płyty, które są oczywiście tylko tymczasową konstrukcją, stosowane są przy tworzeniu obiektów betonowych oraz żelbetonowych. Szalunki mają także swoje zastosowanie przy produkcji prefabrykatów z betonu. Wysokiej jakości konstrukcje – również rusztowania i zabezpieczenia do nich – oferuje firma CAPITAL, która zawsze doradza, jaki typ szalunków warto wybrać dla określonej inwestycji.

Rodzaje szalunków

Szalunki można podzielić na różne typy. Ze względu na materiał, z którego są one tworzone, wyróżnia się szalunki ze sklejki wodoodpornej, drewna oraz płyt drewnianych wiórowych. Dużą popularnością cieszą się także szalunki metalowe. Są one znacznie bardziej wytrzymałe i wielokrotnego użytku. Ich cena jest jednak znacznie wyższa od tzw. deskowań. Szalunki metalowe produkowane są bowiem z aluminium i stali.

Druga kategoryzacja szalunków dzieli je ze względu na zastosowanie. Wyróżnić można szalunki ścienne, stropowe oraz szalunki do wykopów. Pierwszy typ dedykowany jest dla nadproży występujących w otworach drzwi i okien. Takie szalunki mogą również służyć do formowania elementów elewacji. W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej stosowane są szalunki ścienne lekkogabarytowe. Przy większych inwestycjach stosuje się zaś te średnio i wielkogabarytowe. Podobne podgatunki wyróżnia się także dla szalunków stropowych, które służą do podtrzymywania konstrukcji stropu. Typ lekki, średni i ciężki jest też tworzony dla szalunków do wykopów. Wtedy jednak zamiast wspomnianych deskowań stosuje się wyroby z metalu. Lepiej wytrzymują one obciążenia oraz nacisk ziemi. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz