Artykuł sponsorowany

Poznaj kilka rodzajów dławików

Poznaj kilka rodzajów dławików

Dławiki to elementy indukcyjne, które są powszechnie wykorzystywane w elektrotechnice i elektronice. Dzięki zjawisku samoindukcji dławiki zapobiegają nagłym zmianom natężenia prądu elektrycznego. W uproszczeniu dławik stanowi cewka indukcyjna nawinięta na rdzeniu magnetycznym. Podstawowym parametrem opisującym dławik jest indukcyjność wyrażona w Henrach.

Zastosowanie dławików

Dławiki znalazły bardzo szerokie zastosowanie w technologiach energetycznych w układach przetwarzania energii, w układach trakcyjnych i pojazdach elektrycznych, w systemach ładowania, w przemyśle oświetleniowym oraz wielu innych dziedzinach przemysłu. W elektronicznych układach zasilania pełnią głównie funkcje elementów ograniczających zakłócenia generowane przez układ.

Szerokie zastosowanie dławików indukcyjnych zaowocowało powstaniem różnorodnych rozwiązań konstrukcyjnych, które w konsekwencji przyczyniły się do poprawy parametrów elektrycznych tych elementów. Dzisiaj na rynku, dostępnych jest wiele typów i rodzajów dławików.  Podkreślić warto jednak, że część producentów realizuje indywidualne projekty dopasowując gabaryty i parametry elementu do wymagań klientów. Takie zlecenia obsługuje także polski lider w produkowaniu induktorów. Jest nim spółka AET, która posiada nowoczesne biuro konstrukcyjne. Firma ta jest przy tym w stanie zaoferować również różnego rodzaju transformatory, cewki, filtry czy też pasywne i aktywne elementy elektroniczne.

Najpopularniej stosowane typy dławików

Ze względu na pełnione funkcje dławiki możemy podzielić na kilka grup:

Dławiki skompensowane prądowo, które wraz z kondensatorem stanowią filtr dolnoprzepustowy LC w obwodach wejściowych. Wykonane są zwykle w postaci dwóch identycznych uzwojeń nawiniętych na rdzeniu magnetycznym. Służą do eliminacji zakłóceń przekazywanych do sieci zasilającej.

Dławiki przeciwzakłóceniowe i magazynujące energię. Wykonane są na toroidalnych rdzeniach proszkowych. W zależności od częstotliwości pracy i strat mocy generowanych w magnetykach stosuje się rdzenie wykonane z żelaza lub jego stopów. Cechą charakterystyczną tej grupy dławików jest doskonała zdolność do gromadzenia energii.

Dławiki do wygładzania tętnień prądu, stosowane na wyjściu obwodu. Pełnią funkcje elementu przeciwzakłóceniowego. Nawinięte są zwykle na rdzeniach Ni-Zn lub rdzeniach Produkowane są w postaci dławików szpulkowych, zarówno w wersji przewlekanej jak i SMD. Zaletą są niewielkie gabaryty i zwarta konstrukcja, pozwalająca na łatwy i szybki montaż.

Dławiki PFC. Produkowane na rdzeniach ferrytowych ze szczelina powietrzną lub na rdzeniach ze stopów żelaza. Stosowane są w układach poprawy współczynnika mocy.

Ze względu na budowę, zastosowanie oraz rozmiar wyróżnia się także następujące typu dławików:
  • dławiki skompensowane prądowo DSD,
  • dławiki skompensowane prądowo DSE,
  • dławiki skompensowane prądowo DST,
  • dławiki skompensowane prądowo DSU,
  • dławiki skompensowane prądowo DSC,
  • dławiki szerokopasmowe DSP,
  • dławiki SMD,
  • dławiki walcowe DLW,
  • dławiki toroidalne,
  • dławiki liniowe DLE,
  • dławiki mocy SMD,
  • dławiki osiowe DOS,
  • czy dławiki RH.
Opracowanie:
Ostrów Wielkopolski, Staroprzygodzka 170
tel. 62 737 49 50
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz