Artykuł sponsorowany

Poznaj charakterystykę tarcicy oraz jej zastosowania

Poznaj charakterystykę tarcicy oraz jej zastosowania

Drewno to od lat jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Mimo że branża budowlana nieustannie się rozwija, a specjaliści wciąż udostępniają coraz nowsze rozwiązania, drewno wciąż nie ma sobie równych. Nic dziwnego. Jest wytrzymałe, odporne na zarysowania, a ponadto niezwykle estetyczne i eleganckie. Głównym surowcem wykorzystywanym w budownictwie jest tarcica. Co warto o niej wiedzieć? 

Czym właściwie jest tarcica? 

Tarcica to podstawowy surowiec stosowany we współczesnym budownictwie, wykorzystywana w roli zarówno tworzywa konstrukcyjnego, jak i budowlanego. Tarcicą nazywamy produkt powstający na skutek podłużnego rozpiłowania drewna okrągłego na trakach pionowych lub taśmowych. Traki pionowe przeznaczone są do grupowego przecierania, co umożliwia jednoczesne otrzymanie kilku sztuk tarcicy. W tej sytuacji wykorzystuje się określony z góry sprzęg pił, czyli zestaw pił trakowych odsuniętych od siebie na odległość pozwalającą na uzyskanie tarcicy o określonej grubości. Z kolei traki taśmowe pozwalają na otrzymanie tylko jednej sztuki tarcicy. Mechaniczna obróbka to jednak nie koniec. Otrzymane sztuki drewna muszą zostać jeszcze odpowiednio wysuszone. Proces ten powoduje, że drewno staje się odporniejsze na negatywne działanie czynników mechanicznych, jak również biologicznych. Podczas suszenia tarcice umieszczane są na specjalnych deskach podtrzymujących, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. 

Jakie są rodzaje tarcicy? 

W zależności od przyjętego kryterium tarcice można podzielić na kilka rodzajów. Patrząc na stopień obróbki, wymieniamy tarcicę nieobrzynaną oraz obrzynaną. Ta pierwsza otrzymywana jest podczas pojedynczego przetarcia, a jej boczne krawędzie pozostają nieobrobione. Tarcica obrzynana to produkt, w którym obróbce poddano cztery płaszczyzny. Wszystkie rodzaje tarcicy oferują Pomorskie Składy Drewna. Zwracając uwagę na wymiar tarcic, można wyróżnić: deski, bale, listwy, łaty, krawędziaki oraz belki. Coraz częściej producenci wyróżniają także rodzaj tarcic z uwzględnieniem użytego do produkcji drewna: sosny, buka, świerku, dębu czy brzozy. 

Jakie jest zastosowanie tarcicy? 

Tarcica to surowiec, który świetnie nadaje się na elementy konstrukcyjne. Wszystko ze względu na doskonałe właściwości termiczne oraz łatwość przenoszenia obciążenia np. z dachu na ściany domu. Tarcica bardzo często wykorzystywana jest do produkcji mebli, podłóg oraz elementów dekoracyjnych. Coraz częściej korzystają z niej producenci stolarki otworowej. Tarcica konstrukcyjna C24 stosowana jest do wznoszenia wiązarów dachowych, ścian i stropów oraz w produkcji domków letniskowych, modułowych oraz domów w technologii szkieletowej.

Opracowanie:
Koszalin, Bohaterów Warszawy 5
tel. 94 343 20 10
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz