Materiał Partnera

Pozbądź się pcheł u psa. Jak to zrobić?

Pozbądź się pcheł u psa. Jak to zrobić?

Jeśli nasz pies większość czasu spędza na podwórku lub ma kontakt z innymi zwierzętami, może się zdarzyć, że złapie pchły. To spory problem, bo te małe, skoczne żyjątka bardzo utrudniają normalne życie zwierzaka. Pchły to najczęściej występujące pasożyty zewnętrzne, dlatego psu tak łatwo je złapać. Co jednak można zrobić, żeby się ich pozbyć raz na zawsze? Odpowiadamy w naszym poradniku.

Skąd się biorą pchły?

Tak zwane pchły psie to najczęściej spotykane pasożyty u tych czworonogów. Pchły są malutkie i bardzo skoczne. Ukrywają się w sierści i żywią się krwią zwierzęcia. Bardzo szybko się rozmnażają – samice składają kilkadziesiąt jaj dziennie. Psy bardzo często zarażają się nawzajem pchłami. To, że nasz zwierzak ma problem z pchłami, możemy zaobserwować, przyglądając się jego legowisku. Jeśli znajdziemy na nim dziwne, maleńkie czarne ziarenka, to prawdopodobnie nasz pies złapał gdzieś pchły i trzeba będzie się ich pozbyć. Innym objawem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, są zmiany skórne – na skórze psa z pchłami pojawiają się mocno swędzące, zaczerwienione grudki. Ukąszenia pcheł są niezwykle bolesne, a ślady po nich bardzo długo swędzą, ze względu na zawarte w ślinie tych pasożytów alergeny.

Czy pchły są groźne dla zdrowia psa?

Zwierzak, który ma pchły, jest obolały, rozdrażniony i po prostu nieszczęśliwy. Ale to nie wszystko – swędzące ślady po ukąszeniach to tylko połowa problemu. Gorsze jest to, że pchły mogą przenosić lub powodować wystąpienie wielu groźnych chorób. Szczególnie wrażliwe zwierzęta po ukąszeniu przez pchły mogą na przykład zapaść na alergiczne pchle zapalenie skóry. Pchły współwinne są też rozprzestrzenianiu się tasiemca, a także wielu różnych bakterii i chorób.

Jak się ich pozbyć?

Jak widać pchły są prawdziwym zagrożeniem dla zdrowia naszego psa. Na szczęście jest kilka skutecznych sposobów, by pozbyć się tych czarnych, skocznych pasożytów. Żeby pozbyć się pcheł u naszego czworonoga, najlepiej jest po prostu pójść do weterynarza. Odpchleniem psów zajmują się specjaliści z firmy Eveta Weterynarz Przychodnia weterynaryjna. W zależności od tego, jakie są objawy u naszego psa oraz z jaką liczbą pcheł mamy do czynienia, weterynarz dobierze najlepszą terapię. Popularne jest stosowanie szamponów i obroży przeciwpchelnych. Do dyspozycji właścicieli psów są też różnego rodzaju spraye i krople owadobójcze. Lepiej jednak nie wybierać ich samodzielnie – warto leczyć psa, kontaktując się z dobrym weterynarzem, aby mieć pewność, że wybrany przez nas specyfik na pchły na pewno będzie odpowiedni dla naszego zwierzaka i w żaden sposób mu nie zaszkodzi.

Opracowanie:
Wrocław, kard. Ledóchowskiego 9 lok. 2
tel. 71 321 25 47
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz