Artykuł sponsorowany

Powszechnie stosowane metody fizykoterapii

Powszechnie stosowane metody fizykoterapii

Fizykoterapia to jedna z gałęzi fizjologii i medycyny fizykalnej, w której leczenie przebiega przy użyciu bodźców fizycznych pobieranych z natury lub wytwarzanych przez specjalne urządzenia. Jedną z jej form jest prądolecznictwo. Na jego gruncie często stosowane są trzy metody rehabilitacji: ultradźwięki, laseroterapia oraz pole magnetyczne. Przyjrzyjmy się bliżej ich charakterystyce i zastosowaniu.

Znaczenie rehabilitacji w medycynie

Rehabilitacja medyczna to zespół działań, które mają na celu pomóc osobie niepełnosprawnej fizycznie lub psychicznie w powrocie do pełnej czy też maksymalnej sprawności. Może być stosowana jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego lub stanowić jedyną metodę zalecaną pacjentowi – na przykład po urazie kończyn. Rehabilitacja prowadzona jest przez specjalistów w dziedzinie fizjologii oraz z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu tak jak w centrum rehabilitacji i SPA Flor Medica. Będąc pod okiem wykwalifikowanych fizjoterapeutów mamy gwarancję, że zabiegi będą skuteczne.

Rozwój medycyny fizykalnej otwiera przed rehabilitacją nowe metody, które znajdują szerokie zastosowanie w leczeniu rozmaitych schorzeń. Wyróżnić możemy kilka nowoczesnych metod fizykoterapii, które są obecnie powszechnie stosowane. Ważne jest jednak, aby przestrzegać zaleceń oraz przeciwwskazań dotyczących poszczególnych zabiegów.


Popularne metody fizykoterapii

Fale akustycznej o wysokiej częstotliwości, czyli ultradźwięki, wykorzystywane są w mikromasażu skóry. Wynikiem zabiegu z ich wykorzystaniem jest wzrost temperatury oraz przyspieszenie mikrokrążenia. Fale działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, a także rozluźniająco. Ponadto przyspieszają gojenie.

Elektroterapia obejmuje kilka metod polegających na stymulacji impulsowej za pomocą prądów elektrycznych. Znajduje ona zastosowanie w leczeniu tkanki nerwowo-mięśniowej. Połączenie ultradźwięków z elektroterapią zwiększa efektywność fal akustycznych.

Biostymulacja laserowa to nowoczesna metoda wykorzystywana w medycynie na szeroką skalę. Podczas zabiegu laseroterapii ciało jest naświetlane punktowo lub na większej powierzchni, co pobudza komórki. Terapia laserem ma działanie przeciwbólowe, przyspiesza także gojenie się ran i owrzodzeń.

Zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego uśmierzają ból, poprawiają ukrwienie tkanek, a ponadto wpływają korzystnie na regenerację organizmu. Znajduje zastosowanie w przypadkach utrudnionego zrostu kostnego, gdzie  wpływa na powstawanie kostniny.

Przeciwwskazania do zabiegów fizykoterapii

Metody stosowane w fizykoterapii nie zawsze mogą być stosowane. Lista przeciwwskazań uniemożliwiających ich przeprowadzenie jest długa i obejmuje między innymi:

  • zmiany nowotworowe złośliwe i niezłośliwe – wyjątkiem jest zgoda onkologa;
  • ostre stany zapalne i chorobowe;
  • ciąża, miesiączka;
  • zmiany miażdżycowe;
  • zakrzepy;
  • niewydolność krążenia;
  • astma;
  • choroby zakaźne;
  • arytmia;
  • krwotoki;
  • choroba wrzodowa żołądka z krwawieniem
  • choroby jelit z owrzodzeniem i krwawieniem.

W przypadku niektórych schorzeń, takich jak padaczka, nadciśnienie tętnicze, zmiany skórne czy żylaki kończyn dolnych obowiązują wskazania względne, co oznacza, że zabiegi fizykoterapii możliwe są dopiero po konsultacji z lekarzem specjalistą i fizjoterapeutą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz