Artykuł sponsorowany

Powody uszkodzeń protez zębowych oraz sposoby ich naprawy.

Powody uszkodzeń protez zębowych oraz sposoby ich naprawy.

Protezy zębowe, choć nie ulegają chorobom, tak jak zęby naturalne, to w wyniku zaniedbania higieny mogą zostać uszkodzone. Również osłabia je codzienna eksploatacja, dlatego ważnym elementem w dbaniu o protezy jest ich pielęgnacja oraz wizyta kontrolna odbywająca się przynajmniej raz w roku. Naprawy protezy może dokonać tylko stomatolog – kiedy należy więc się do niego udać?

Konieczna wizyta u specjalisty stomatologa

Pacjent, którego proteza zębowa uległa uszkodzeniu, ma obowiązek jak najszybciej udać się do laboratorium protetycznego w celu jej naprawy. Z naprawą protezy zębowej nie można zwlekać, a tym bardziej naprawiać jej we własnym zakresie, ponieważ może to doprowadzić do trwałych deformacji uzębienia. Bagatelizowanie uszczerbków pojawiających się na protezie negatywnie wpływa na zdrowie jamy ustnej.

Naprawa protez zębowych

Naprawy protez z użyciem materiałów, z którego jest wykonana, wykonuje się najczęściej w krótkim czasie, bo trwa zazwyczaj około dwóch godzin. Można jednak skorzystać z ekspresowej naprawy protez, podczas której uszkodzenia są usuwane od ręki podczas jednej wizyty. Wizyta ekspresowa jest udogodnieniem dla osób ceniących sobie czas i aktywnych zawodowo. Specjaliści laboratorium Dentystycznego Wie-Mar-Dent wykonują kompleksowe naprawy, usuwają pęknięcia oraz złamania protez poprzez ponowne, trwałe połączenie elementów wzmocnione specjalistycznym materiałem protetycznym. Do napraw protez stosuje się siatkę lub szynę wtapiane w tworzywo, z którego wykonano protezę.

Stabilizowanie protezy zębowej

Po długim okresie użytkowania utrzymanie protezy i jej stabilizacja może ulec pogorszeniu – w takiej sytuacji wykonuje się tzw. pościelenie, polegające na nałożeniu na powierzchnię dośluzówkową nowego tworzywa. Proces ten przyczynia się do ponownego, dokładnego przylegania protezy i przedłużeniu użyteczności protez stałych. Aby całkowicie ustabilizować protezę, prócz podścielenia, wykonuje się również uszczelnienie. Polega ono na wykorzystaniu siły grawitacyjnych do uszczelnienia przepływu powietrza między protezą a tkankami poprzez stworzenie właściwego uszczelnienia brzeżnego. Proces uszczelnienia powinien być określony w wyniku badań lekarskich.

Pielęgnacja protez zębowych

Aby uniknąć kolejnych, nieplanowanych napraw, warto zadbać o właściwą higienę protezy zębowej środkami czyszczącymi przeznaczonymi do takich czynności. Należy pamiętać, że trzeba protezę przechowywać w specjalnym pojemniku a dwa razy w miesiącu ją zdezynfekować. W przypadku osadzenia na niej kamienia należy koniecznie zgłosić się do specjalisty.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz