Artykuł sponsorowany

Powody, dla których warto ubezpieczać uprawy rolne. Dowiedz się, co trzeba wiedzieć na ten temat!

Powody, dla których warto ubezpieczać uprawy rolne. Dowiedz się, co trzeba wiedzieć na ten temat!

Każdy rolnik doskonale wie, ze pomimo ciężkiej i regularnej pracy, obfitość plonów zależy nie tylko od zastosowanego materiału siewnego i agrotechniki, ale też od warunków pogodowych. Wystarczy, aby pojawiła się jedna z klęsk żywiołowych i zamiast zysków pojawiają się straty, które mogą negatywnie wpłynąć na płynność finansową gospodarstwa. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem okazuje się zawarcie polisy ubezpieczeniowej upraw.

Dlaczego warto zdecydować się na polisę ubezpieczeniową upraw?

Współczesne rolnictwo znacznie różni się od tego, jak wyglądało ono jeszcze kilkanaście lat temu. Dziś można zaobserwować coraz większą specjalizacje i profilowane gospodarstwa rolne, skupiające na się na produkcji roślinnej oraz zwierzęciej. W obu przypadkach prowadzenie gospodarstwa przypomina zarządzenie przedsiębiorstwem, w którym trzeba zadbać o dostatek wszelkich materiałów, np. materiału siewnego, nawozów do produkcji, liczyć opłacalność i zachowywać płynność finansową. Dzięki zawansowanym maszynom i korzystaniu z najnowszych technologii, rozwój roślin i zwierząt jest zrównoważony, a wydajność utrzymuje się na wysokim poziomie. Jednakże w każdej chwili może zdarzyć się tak, że pojawia się klęska żywiołowa i plony spadną o dużą część lub zostaną całkowicie zniszczone. To oznacza, że pomimo ciężkiej pracy, rolnik nie będzie miał żadnych przychodów. W wielu przypadkach taka sytuacja kończy się nawet bankructwem.

W związku z tym, koniecznie trzeba się zabezpieczyć. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się zawarcie polisy ubezpieczeniowej upraw, która w razie wystąpienia danej szkody, pokryje straty finansowe. Dzięki takiemu posunięciu można zapewnić sobie stabilizację finansową i móc bardziej spokojnie prowadzić działalność rolniczą, nie martwiąc się, aż tak bardzo czy nawalny deszcz lub mróz nie zniszczy upraw. Ubezpieczenia rolnicze mogą być zawierane od bardzo wielu rodzajów ryzyka klęskowego, o których decyduje rolnik. Można do nich zaliczyć: grad, mróz, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, nawalne deszcze, wichury, suszę czy pożar.

Na jakie elementy polisy warto zwrócić uwagę?

Nigdy nie można przewidzieć pogody i w żaden sposób wpłynąć na zmienne warunki atmosferyczne, więc trzeba zawrzeć polisę, która będzie zawierała realną sumę ubezpieczenia upraw, adekwatną do rzeczywistości i uwzględniać wydajność, odmiany upraw i stanowiska glebowe na danym obszarze. Można wybrać dowolny wariant ubezpieczenia lub postawić na cały pakiet i ubezpieczyć się od kilku szkód wywołanych niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Może okazać się, że polisa ubezpieczeniowa obejmująca kilka ryzyk będzie bardziej opłacalna. Najlepiej udać się z kwestią ubezpieczeń upraw do sprawdzonej i rzetelnej multiagencji jak Luwr Karolina Blonkowska z Zielonej Góry w województwom lubuskim, gdzie otrzymasz wszystkie rzetelne informacje dotyczące polisy oraz fachowe doradztwo. Ważną informacją jest fakt, iż rolnicy, którzy posiadają więcej niż 1 ha ziemi i otrzymują bezpośrednie płatności obszarowe, w świetle obowiązujących przepisów prawnych, muszą objąć polisą ubezpieczeniową przynajmniej 50% swoich upraw od minimum jednego ryzyka. W takiej sytuacji, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie dotacji z budżetu państwa do polis upraw w granicach nawet 65-70%. Jest to bardzo korzystne posunięcie, które pozwoli rolnikowi zaoszczędzić część środków finansowych, a tym samym się ubezpieczyć.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz