Artykuł sponsorowany

Powiew nowoczesnej elegancji na fasadzie budynku – o gzymsach elewacyjnych

Powiew nowoczesnej elegancji na fasadzie budynku – o gzymsach elewacyjnych

Choć gzymsy mogą kojarzyć się ze zdobieniami wykorzystywanymi w architekturze starożytnej czy średniowiecznej, to nie sposób nie zauważyć ich we współczesnym budownictwie. Mniej lub bardziej dekoracyjna sztukateria zewnętrzna ożywia elewację, nadając jej niepowtarzalny charakter. Co ciekawe, takie detale mogą również pełnić funkcję ochronną. Jakie wyróżnia się rodzaje gzymsów i do jakich wykończenia domu rodzinnego będą pasować takie detale?

Rodzaje gzymsów elewacyjnych

Wzbogacenie fasady budynku mieszkalnego gzymsami to estetyczny sposób na wyeksponowanie proporcji konstrukcji, a także optyczną zmianę jej wielkości czy szerokości. Co ciekawe, przy pomocy listew zewnętrznych można skutecznie ukryć różne mankamenty, takie jak szczeliny czy  łączenia ścian. Obecnie największym uznaniem cieszą się gzymsy zewnętrzne wykonane ze styropianu. To materiał trwały i lekki, a także odporny na działanie warunków atmosferycznych. Jego atutem jest też łatwy montaż, do którego potrzebne są ostry brzeszczot i skrzynka uciosowa, a także klej oraz farba, którą należy zabezpieczyć powierzchnię.

Sztukaterię elewacyjną można podzielić na koronującą, a więc wykańczającą ścianę budowli, międzypiętrową, najczęściej umieszczane na równi ze stropem, a także cokołową oraz nadotworową. Zostając przy tych ostatnich, warto podkreślić, że tego typu gzymsy nie tylko wzbogacają fasadę budynków, ale stanowią ochronę wnęk okiennych i dzwiowych przed ściekającą z dachu wodą.

Jakie elewacje warto wzbogacić gzymsem?

Aranżacja całej posesji powinna być spójna z wnętrzem domu. Jeżeli w przestrzeni mieszkalnej panuje styl angielski, jego potęgę można pokazać również na elewacji, wykorzystując do tego właśnie gzymsy styropianowe. Dekoracyjne detale w postaci listew zewnętrznych sprawdzą się również na fasadach budynków utrzymanych w klimacie śródziemnomorskim czy klasycznym. Sztukateria może także wzbogacić koncepcję kolonialną czy też dworkową.

Jak podkreśla pracownik firmy Acom, w której ofercie znaleźć można między innymi gzymsy elewacyjne, architekci i projektanci decydują się na coraz odważniejsze wykorzystanie elastycznego materiału wykończeniowego, tworząc elewacyjne dzieła sztuki, które odznaczają się zarówno oryginalnością, jak i ponadczasowością.

Sztukateria styropianowa to materiał wytrzymały, elastyczny i dający pole do kolorystycznego oraz stylistycznego popisu. Dlaczego więc nie wyróżnić się wśród monotonnych budynków należących do sąsiadów i nie stworzyć własnej, gzymsowej aranżacji?
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz