Artykuł sponsorowany

Powietrzne pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła

Nowoczesne systemy ogrzewania wyposażone są w specjalne urządzenia pozwalające na zwiększenie ich wydajności przy jednoczesnym oszczędzaniu energii. Do takich urządzeń zaliczają się między innymi powietrzne pompy ciepła, których zadaniem jest wykorzystywanie ciepła z otoczenia.

Ogrzewanie ze źródeł odnawialnych

System ogrzewania jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego budynku, bowiem w klimacie umiarkowanym, w którym żyjemy, temperatury w chłodnych miesiącach roku są zbyt niskie, aby zapewnić komfort termiczny. Nakłady na ogrzewanie bywają wysokie, szczególnie jeśli do ogrzania jest dom o dużej kubaturze wnętrza albo kilkupiętrowy biurowiec. Ważnym aspektem jest też ekologia, bowiem spalanie węgla lub gazu nie tylko przyczynia się do zanieczyszczania atmosfery, ale również powoduje zużywanie się złóż naturalnych i zatruwanie środowiska podczas ich wydobywania. Rozwiązaniem w takich sytuacjach bywa korzystanie z naturalnych, odnawialnych źródeł energii, do których zalicza się nie tylko energia słoneczna i wiatrowa, ale również ciepło zawarte w otaczającym nas środowisku. Do jego pozyskiwania służą nowoczesne powietrzne pompy ciepła, które pozwalają na czerpanie energii z gleby, pobliskiego jeziora czy innych naturalnych elementów terenu, wykorzystując tę energię do ogrzewania mieszkań lub wody gospodarczej.

Efektywność pomp ciepła

Powietrzna pompa ciepła to specyficzne urządzenie, które potrafi wykorzystać nawet niewielkie różnice temperatur, aby „wyciągnąć” z konkretnego środowiska maksymalnie dużą ilość energii termicznej. W ogrzewaniu liczy się przede wszystkim efektywność, czyli jak największa ilość ciepła wytworzona przy jak najmniejszych nakładach finansowych oraz dodatni bilans energetyczny, czyli większa ilość wytworzonej energii niż tej straconej na wytwarzanie. Najefektywniejsze pompy ciepła zapewniają wysokie wartości dodatnie takiego bilansu. Zasada pracy pomp ciepła jest bardzo prosta i opiera się na różnicy temperatur dwóch środowisk, w których umieszczone są dwa końce urządzenia. Z punktu widzenia efektywności uważa się, że najkorzystniejszym rozwiązaniem w domowych systemach grzewczych jest wykorzystanie pomp ciepła w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Wynika to z faktu, że systemy podłogowe nie potrzebują tak dużych temperatur na ogrzanie pomieszczenia, jak grzejniki tradycyjne. Ilość ciepła pozyskiwanego przez pompę bywa w takich przypadkach wystarczająca.

Rodzaje pomp ciepła i ich zalety

Wprowadzanie nowych technologii do swojego domu wiąże się przede wszystkim z odpowiedzią na pytanie: czy to mi się opłaca? W przypadku pomp ciepła odpowiedź jest jak najbardziej pozytywna, choć nie oznacza to, że korzyści będą zawsze takie same. Już wybieranie energii odnawialnej jest dużym plusem, bo pozwala zachować pieniądze w kieszeni i oszczędzić środowisko. Pompy ciepła jednak nie działają same, a do ich pracy potrzebne jest zasilanie, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego typu urządzenia. W praktyce stosuje się pompy, w których nośnikiem ciepła jest woda, para wodna lub powietrze. Firma Eko-Sept s.c. Michał Wijata, Marcin Lanuszny specjalizuje się w montażu powietrznych pomp ciepła, których działanie opiera się na podobnych zasadach, jak w lodówce. Nośnikiem jest powietrze, a pozyskiwana energia cieplna zostaje dodatkowo skumulowana dzięki sprężarce, zyskując wyższe wartości i skuteczniej ogrzewając wodę czy pomieszczenie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz