Materiał Partnera

Potrzebujesz sprzętu geodezyjnego? Możesz go wypożyczyć!

Potrzebujesz sprzętu geodezyjnego? Możesz go wypożyczyć!

Planowanie inwestycji budowlanych wymaga dokonania szeregu pomiarów geodezyjnych. Jakość sprzętu odgrywa w tym przypadku ogromną rolę, od niej zależy bowiem ich dokładność. W tym wypadku liczy się nie tylko wprawne oko geodety, ale przede wszystkim precyzja instrumentów mierniczych. W oprzyrządowanie wysokiej jakości najlepiej wyposażyć swoje biuro jak najprędzej. Jeśli jednak nie posiadamy potrzebnej aparatury, możemy ją wypożyczyć.

Sprzęt do pomiarów

Geodezja to przede wszystkim pomiary. Do tego celu wykorzystywane są tradycyjne techniki, wsparte nowinkami technologicznymi. W ofertach sklepów zajmujących się handlem oprzyrządowaniem znajdziemy drogomierze, dalmierze, lasery, GPSy, libellie, niwelatory czy tachimetry. Poniżej prezentujemy kilka z nich.


Drogomierze lub inaczej kółka pomiarowe, służą do pomiarów krzywoliniowych, nie są one precyzyjne (dokładność do 0,02%-0,05%), bardzo dobrze sprawdzają się jednak do ustalenia odległości w terenie. Wyróżniamy drogomierze analogowe oraz elektroniczne. Głównie zastosowanie znajdują one w zdejmowaniu pomiarów obwodów oraz powierzchni działek, terenów oraz obiektów przemysłowych, odcinków dróg, odcinków krzywoliniowych a także przy tworzeniu kosztorysów wstępnych.


Tachimetry to instrumenty służące do pomiaru odległości oraz kątów poziomych i pionowych oraz masowego pomiaru położenia punktów terenowych. Jest to zaawansowane technologicznie urządzenie elektroniczne, korzystające z oprogramowania pomiarowego oraz systemu Windows. Dobry tachimetr to niemały wydatek, dlatego jeśli nie potrzebujemy go w życiu codziennym, możemy skorzystać z oferty sklepu satell-cad Polska, zajmującego się nie tylko sprzedażą i doradztwem, ale również wypożyczaniem sprzętu.


Niwelator to instrument geodezyjny, zamocowany na trójnożnym statywie, wykorzystywane do pomiaru różnicy wysokości między punktami terenowymi. Mamy dwa rodzaje niwelatorów - libellowe oraz automatyczne.


Dalmierz jest urządzeniem, które przy pomocy np. radiolokacji umożliwia określenie odległości bez potrzeby fizycznego jej przebywania.
Lasery w geodezji służą do pionowania i poziomowania, przenoszenia wysokości odniesienia i punktów pomiarowych oraz wyznaczania kąta prostego.


Libella to przyrząd pomiarowy, pozwalający wyznaczyć małe kąty pochylenia prostych i płaszczyzn w odniesieniu do kierunku poziomego lub pionowego. Ze względu na kształt wyróżniamy libelle okrągłe i rurkowe, a biorąc pod uwagę ich szczegółowość: mało, średnio dokładne, dokładne i bardzo dokładne.

Do pozostałych urządzeń zaliczyć możemy również węgielnice, ławy niwelacyjne, ruletki, tyczki geodezyjne, paliki i szpilki geodezyjne oraz wiele innych.

Nie tylko profesjonalni geodeci chętnie korzystają z powyższych rozwiązań. Również laicy mogą podszkolić swoje umiejętności, polegając na specjalistycznym doradztwie, oferowanym przez firmy geodezyjne.

Przykładowo: satell-cad Polska zapewnia swoim klientom nie tylko sprzęt najwyższej jakości, ale także profesjonalną pomoc przy jego wyborze, tym samym poszerzając naszą wiedzę z zakresu sprzętu pomiarowego, prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz nowoczesnych rozwiązań.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz