Artykuł sponsorowany

Dozór elektroniczny w świetle nowych przepisów - wszystko co musisz wiedzieć. Kancelaria Adwokacka Adwokat Małgorzata Michalik

Dozór elektroniczny w świetle nowych przepisów - wszystko co musisz wiedzieć. Kancelaria Adwokacka Adwokat Małgorzata Michalik

Dozór elektroniczny to instytucja, która pozwala na odbywanie kary pozbawienia wolności w warunkach domowych, zamiast w zakładzie karnym. W ostatnich latach system ten był wielokrotnie modyfikowany, a ostatnia nowelizacja Kodeksu Karnego Wykonawczego wprowadziła istotne zmiany, które mają na celu poszerzenie zastosowania dozoru elektronicznego.

Nowe przepisy  umożliwiają stosowanie dozoru elektronicznego wobec skazanych na karę pozbawienia wolności nieprzekraczająca 1 roku i 6 miesięcy lub krótszą niż trzy lata, o ile czas pozostały do odbycia kary nie przekracza sześciu miesięcy. Z tej formy odbywania kary nie będą mogli skorzystać recydywiści.

Dotychczas sąd penitencjarny mógł udzielić skazanemu zgody na odbywanie kary w warunkach dozoru elektronicznego. Obecnie takie uprawienia przyznano także komisji penitencjarnej w zakładzie karnym, w której skazany już odbywa karę, przy czym w tym przypadku skazany będzie musiał spełnić dodatkowe warunki.

Warunki konieczne do odbywania kary pozbawienia wolności w SDE.

Aby móc odbyć karę w ramach dozoru elektronicznego, skazany musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim skazany musi posiadać stałe miejsce zamieszkania, a osoby dorosłe mieszkające z nim w tym samym miejscu muszą wyrazić pisemną zgodę na odbywanie kary skazanego w ramach dozoru elektronicznego. Przeprowadzenie czynności kontrolnych przez uprawniony podmiot dozorujący wymaga zgody współmieszkańców skazanego. Ponadto warunkiem koniecznym jest zapewnienie odpowiednich warunków technicznych, pozwalających na kontrolę skazanego. Na decyzję pozytywną wpływ będą miały też warunki związane z osobą skazanego.

System dozoru elektronicznego pozwala skazanemu na możliwość zamieszkiwania z rodziną, wykonywania pracy zarobkowej, uczestniczenie w niedzielnych praktykach religijnych. Należy mieć na uwadze, że skazany może funkcjonować na wolności, ale z pewnymi ograniczeniami o których musi pamiętać. Niestosowanie się przez skazanego do ustalonych warunków SDE może doprowadzić do osadzenia w zakładzie karnym.

Ten sposób odbywania kary ma szczególne znaczenie dla sprawców, który dotychczas nie byli karani, a ich osadzenie w zakładzie karnym mogłoby wywołać skutki resocjalizacyjne mniej korzystne niż odbywanie kary na wolności w sposób kontrolowany.

Obecnie możemy korzystać z dozoru elektronicznego przed osadzeniem w zakładzie karnym oraz w trakcie odbywania kary. 

Przed złożeniem wniosku warto zgromadzić  dokumenty, które mogą wpłynąć na wydanie pozytywnej decyzji o odbywaniu kary w SDE.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz