Post Daniela. Na czym polega dieta Dąbrowskiej?

Post Daniela. Na czym polega dieta Dąbrowskiej?

Post Daniela to dieta owocowo-warzywna mająca właściwości odchudzające oraz lecznicze. Inspirowana postacią młodego człowieka, który dorastał na dworze Nabuchodonozora II dieta wskazana jest dla osób, które borykają się z problemem otyłości, nadciśnieniem, alergią, kamicą oraz wrzodami żołądka. Ma ona uzdrowić zarówno ciało, jak i ducha. Czy warto ją stosować? Podpowiadamy, jakie są zasady Postu Daniela i efekty, które można uzyskać.

Dla kogo przeznaczona jest dieta Dąbrowskiej?

Dieta może być stosowana zarówno przez zdrowe osoby, które chcą oczyścić swój organizm, jak i pacjentów borykających się z różnymi dolegliwościami – alergią pokarmową, wrzodami żołądka, kamicą nerkową, otyłością, zgagą, migreną czy bezpłodnością. Należy jednak pamiętać, że Post Daniela nie jest wskazany dla wszystkich, a przed jego rozpoczęciem należy skonsultować się z lekarzem. Przeciwwskazaniem do stosowania diety jest m.in. cukrzyca, nadczynność tarczycy, gruźlica, nowotwór, depresja oraz niewydolność serca. Z postu nie powinny również korzystać kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz dzieci. Jeśli nie możesz przejść na dietę Dąbrowskiej, zastanów się nad inną metodą, która pomoże zrzucić ci zbędne kilogramy - np. dietą jabłkową lub dietą kopenhaską.

Zasady diety

Dieta Dąbrowskiej powinna trwać maksymalnie 40 dni – czas jej trwania należy rozważyć indywidualnie. Powinien być on dostosowany do naszej wagi, wzrostu i ogólnego samopoczucia. Należy również uwzględnić rodzaj choroby, na który cierpimy i jej stadium. Jeśli przyjmujemy leki, powinniśmy skonsultować rozpoczęcie diety z lekarzem.

W trakcie postu dzienna dawka energetyczna posiłków nie powinna przekraczać 600 kcal. Posiłki powinno się spożywać 3 razy dziennie w regularnych odstępach czasu – co około 4 – 4,5 godziny.

Dozwolone są niskokaloryczne warzywa i owoce. Można je spożywać w każdej postaci, aczkolwiek zalecane jest gotowanie ich na parze. Dzięki temu ograniczymy straty witamin i mikroelementów, a także zachowamy soczystość i aromat potraw. Do przyprawiania można używać świeżych ziół a także czosnku i chrzanu, które zabijają bakterie gnilne, działają leczniczo i wspomagają trawienie.

Uzupełnieniem diety powinna być woda mineralna, herbata ziołowa oraz rozcieńczone z wodą soki. Będąc w trakcie Postu Daniela należy z kolei unikać jedzenia mięsa, pieczywa, mleka oraz tłuszczu. Z jadłospisu na czas diety powinniśmy również usunąć rośliny strączkowe oraz ziemniaki. Wymienione produkty uruchamiają bowiem odżywianie zewnętrzne, co powoduje przerwanie mechanizmów samooczyszczających i wystąpienie uczucia głodu.

Najważniejsze, aby wybierać warzywa i owoce z upraw ekologicznych.  Warzywa surowe należy spożywać przed ugotowanymi. Trzeba również regularnie nawadniać organizm, dlatego w trakcie diety zalecane jest wypijanie co najmniej 2 litrów wody dziennie. Codziennie powinniśmy również jeść pokarmy zawierające bakterie kwasu mlekowego, takie jak ogórki kiszone, zakwas buraczany czy czosnek.

Co jeść w trakcie diety?

Co jeść podczas Diety Dąbrowskiej_ (2)

Nie wiesz, jak łączyć poszczególne składniki? Przygotowaliśmy dla ciebie przykładowy jadłospis, który pomoże ci w skomponowaniu własnego menu.

Co jeść podczas Diety Dąbrowskiej_ (3)

Efekty Postu Daniela

Spożywanie niskokalorycznych posiłków powoduje, że w organizmie uruchamia się tzw. drugi program energetyczny. Pobudzony organizm zaczyna usuwać tkankę tłuszczową, a następnie chore tkanki, toksyny i metale ciężkie. Dzięki temu nie tylko chudniemy (dieta pozwala na utratę od 1 do nawet 7 kg w ciągu 2 tygodni), ale nasz organizm staje się zdrowszy i zaczyna lepiej funkcjonować. 

Dieta przyczynia się do unormowania poziomu glukozy i cholesterolu we krwi oraz poprawy naszego samopoczucia. Zwalcza również problem zaparć, nerwic oraz nawracających infekcji. Jej stosowanie poprawia wygląd naszej skóry, pomaga porzucić złe nawyki żywieniowe, wyostrza zmysły, wzmaga odporność a także pozwala pozbyć się niepokoju i wewnętrznego napięcia.

Ważnym aspektem, o którym należy pamiętać, jest suplementacja witamin i minerałów. W przeciwnym razie, w przypadku stosowania diety dłużej niż 7 dni, może dojść do ich niedoborów. Jeśli zdecydujesz się na tę formę oczyszczenia organizmu, powinieneś wcześniej się do niej odpowiednio przygotować. Na kilka dni przed zaczęciem postu z menu należy wyeliminować mięso i ciężkie potrawy.

Kiedy należy przerwać post? O tym poinformuje nas nasz organizm. Jeśli z naszych ust wydostaje się przyjemny zapach a na języku nie ma białego nalotu, oznacza to, że organizm jest oczyszczony i możemy zakończyć kurację. Z kolei jeśli zauważymy takie objawy jak zaburzenia koncentracji, duże osłabienie i uczucie silnego głodu, powinniśmy bezwzględnie przerwać kurację.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (13)
3.4
Komentarze
Dodaj komentarz