Pośrednictwo nieruchomości – za co płaci klient?

Pośrednictwo nieruchomości – za co płaci klient?

Kupno, sprzedaż czy wynajem domu, mieszkania, magazynu i innych tego typu obiektów dla większości osób bywa sporym problemem. Niedostateczna wiedza z dziedziny prawa i brak znajomości rynku skłaniają ich do wynajęcia pośrednika. Nie każdy klient wie jednak, za co musi pośrednikowi zapłacić.

Strony www Strony www

Specyfika usług o charakterze niematerialnym

Biura pośrednictwa mnożą się jak przysłowiowe grzyby po deszczu, a korzystając jedynie z wyszukiwarki internetowej można ich znaleźć setki. Decyzja o wynajęciu odpowiedniego pośrednika nie jest łatwa, a kierowanie się opiniami możliwe jest tylko w przypadku znanych, renomowanych firm. Te jednak często ustalają wysokie prowizje, podnosząc dodatkowo koszty obsługi klienta. Wybierając mniej czy bardziej znanego pośrednika, warto przyjrzeć się cenie, jaką proponuje on za usługę i przeanalizować wszystkie jej aspekty, w tym celu niezbędna bywa wiedza, za co powinniśmy pośrednikowi zapłacić, a jakich kosztów nie powinien on sobie przypisywać

Problemem w ocenie wysokości wynagrodzenia i jego składowych w przypadku pośrednika jest wykonywanie przez niego pracy niematerialnej. Oznacza to, że trudno obiektywnie wycenić wartość takiej usługi i stąd pojawiają się powszechne opinie, że pośrednik bierze duże pieniądze jedynie za wskazanie adresu, czyli w rozumieniu klienta – praktycznie za brak jakiegokolwiek wkładu pracy. Warto jednak pamiętać, że otrzymany przez nas adres z bazy danych lub katalogu to ostatni etap żmudnej pracy wykonywanej jeszcze zanim klient zawarł umowę. Często praca ta wymaga poświęcenia wielu miesięcy poszukiwań i pracy za biurkiem.

Drugie oblicze pracy pośrednika nieruchomości

Większość osób przyzwyczajonych do korzystania z Internetu czy bezpłatnych książek telefonicznych, podrzucanych raz w roku do skrzynek na listy, nie zdaje sobie sprawy, że pierwsza z brzegu encyklopedia, wykaz, baza danych, z których korzystają, wymagała ogromnego wkładu pracy. Podobne zadania realizują w swojej pracy pośrednicy nieruchomości, którzy przez całe miesiące poszukują ofert, opisują je, weryfikują, tworząc bazę danych. Podobna baza obejmuje klientów poszukujących mieszkań lub sprzedających je. Zważywszy, że większość klientów poszukujących domu czy mieszkania ma bardzo sprecyzowane oczekiwania, znalezienie odpowiedniej oferty jest również czasochłonne i trudne.

Przy tworzeniu oferty konieczna jest osobista wizyta w lokalu, a niekiedy również w urzędzie, w celu poznania i potwierdzenia statusu prawnego domu czy gruntu. Niezwykle istotne bywają dane dotyczące przyszłego zagospodarowania terenu, bowiem ziemia, na której ulokowano budynek, może być przeznaczona pod konkretną inwestycję. Na kolejnym etapie pośrednik konsultuje z właścicielem najlepsze metody zaprezentowania obiektu, a niekiedy zaleca dokonanie drobnych zmian, napraw czy uporządkowania terenu, które zapewnią lepszą promocję. Trudnym etapem pracy są też negocjacje, dlatego wysokie stawki zazwyczaj wiążą się z różnymi oczekiwaniami i trudnością w osiągnięciu porozumienia. Do zadań pośrednika należy też sporządzenie formalnej umowy kupna – sprzedaży, w spornych przypadkach konsultowanej z notariuszem.

Opracowanie:
Mateusz
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży