Artykuł sponsorowany

Porównanie stanu surowego i deweloperskiego

Porównanie stanu surowego i deweloperskiego

Budowa domu to bardzo poważne przedsięwzięcie. Wieloetapowe działanie, które wymaga nie tylko dobrego projektu, ale właściwego rozplanowania kolejnych prac. Aby przybliżyć etapy budowy domu omówimy dzisiaj kolejne stopnie zaawansowania prac, którymi są stan surowy oraz deweloperski. Wyjaśnimy podstawowe różnice między tymi pojęciami. Omówimy prace, jakie są wykonywane w stanie surowym i deweloperskim.

Jak doprowadzić dom do stanu surowego?

Aby rozpocząć jakiekolwiek prace przy budowie domu w pierwszej kolejności należy wybrać i kupić odpowiednią działkę oraz zlecić wykonanie projektu. Mając działkę i projekt trzeba uzyskać pozwolenie na budowę. W kolejnym etapie należy doprowadzić przyłącza budowlane do działki.

Po spełnieniu powyższych warunków można przystąpić do zasadniczych prac budowlanych. Rozpoczynają się one od wytyczenia budynku przez geodetę. W kolejnym etapie firma budowlana usuwa z powierzchni gruntu warstwę humusu oraz wykonuje wykopy pod ławy i stropy fundamentowe. Następnie uzbrajane i wylewane są ławy fundamentowe. W przypadku słabego lub nieprzepuszczalnego gruntu wykonuje się często tzw. płytę fundamentową, która stanowi ochronę przed zawilgoceniem.

W kolejnym etapie wznosi się ściany fundamentowe, których wysokość sięga 30-50 cm ponad poziom terenu. Ściany fundamentowe są stawiane z bloczków betonowych i łączone zaprawą cementową.

Doprowadzenie budowy do stanu surowego obejmuje także etap suchych posadzek, a więc nawiezienie piasku, ubicie go zagęszczarką, wykonanie poziomej instalacji kanalizacyjnej i wylanie betonu. Po zakończeniu tych prac firma budowlana przystępuje do stawiania ścian parteru. To kluczowy etap ponieważ ściany parteru odpowiadają za izolację termiczną. Ściany parteru budowane są często z cegieł ceramicznych, które są murowane zaprawą cienkowarstwową. Po zakończeniu stawiania ścian parteru wykonuje się strop nad parterem.

Nad stropem wykonuje się następnie ściany piętra i ściany działowe, które wyodrębniają konkretne pomieszczenia w obrębie budynku. Ściany działowe zazwyczaj stawiane są z cegły ceramicznej.

Ostatnim etapem doprowadzania domu do stanu surowego jest budowa więźby dachowej oraz pokrycia dachowego. Pokrycie wykonuje się przeważnie z blachodachówki, dachówki ceramicznej lub gontów bitumicznych.

Jak doprowadzić dom do stanu deweloperskiego?

W kolejnym etapie budowa domu obejmuje prace deweloperskie. Ich zakres jest dosyć szeroki. W pierwszej kolejności konieczne jest położenie instalacji elektrycznej, instalację skrzynki rozdzielczej i rozmieszczenie gniazd TV, telefonicznych oraz alarmowych. Po położeniu instalacji elektrycznej wykonywane są tynki wewnętrzne. Najbardziej popularne są tynki gipsowe, wapienne, cementowo-wapienne i gliniane.

Po wykonaniu tynków firma budująca dom musi wykonać instalację wodno-kanalizacyjną, centralne ogrzewanie i ewentualnie ogrzewanie podłogowe oraz instalację centralnego odkurzacza. W kolejnym etapie wykonywana jest wylewka podłogowa oraz ocieplanie dachu wełną. Ten etap prac obejmuje również montaż na poddaszu płyt G-K. Płyty gipsowo-kartonowe przykleja się również do tynków. Bardzo ważne jest w tym momencie zadbanie o odpowiednie przygotowanie podłoża, które wpływa na przyczepność kleju.

Finalnym etapem prac deweloperskich jest wykonanie elewacji zgodnie z zatwierdzonym wcześniej projektem.

Budowa domu to poważne przedsięwzięcie. Dlatego należy je powierzyć firmie, która posiada odpowiednie umiejętności oraz doświadczenie. Wybierając Firmę Remontowo-Budowlaną BrytBud ze Słopnic możecie liczyć na pełen profesjonalizm oraz indywidualne podejście do każdego zlecenia. Blisko 20-letnie doświadczenie w budownictwie oraz długa lista realizacji są najlepszą rekomendacją dla firmy Bryt-Bud.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz