Poradnik rolnika. Jak wybrać najlepszy kombajn zbożowy?

Poradnik rolnika. Jak wybrać najlepszy kombajn zbożowy?

Zakup odpowiedniego kombajnu to wyzwanie, a także spory wydatek. Na rynku znajdziesz szeroki wybór maszyn, jednak na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę? Jesteś rolnikiem i zastanawiasz się, jaki kombajn zbożowy pasuje do twojego gospodarstwa? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jaką maszynę wybrać. Sprawdź, czym różni się kombajn rotorowy od tradycyjnego.

Strony www Strony www

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Zakup kombajnu zbożowego nie należy do najłatwiejszych zadań. Przeczytaj, jakie czynniki są szczególnie ważne w czasie zakupów. Przede wszystkim weź pod uwagę:

Powierzchnię, na której kombajn ma być używany

Wielkość oraz parametry eksploatacyjne kombajnu zbożowego trzeba dobrać do powierzchni, na której maszyna będzie wykorzystywana. Należy wziąć pod uwagę zakres i intensywność prac, tak by wykorzystać sprzęt jak najbardziej ekonomicznie.

Parametry techniczne maszyny

Równie istotne są parametry techniczne kombajnu, które wpływają na wydajność urządzenia. Koniecznie sprawdź najważniejsze parametry, które są szczególnie istotne w czasie pracy maszyny, takie jak szerokość robocza zespołów żniwnych, parametry związane z pracą silnika oraz układu napędowego, a także parametry dotyczące przepustowości zespołów omłotowych. Warto zwrócić uwagę na działanie maszyny pod względem straty ziarna oraz poszczególnych zespołów – żniwnego, młócącego czy czyszczącego.  

Serwisowanie maszyny

Oprócz kluczowych parametrów warto sprawdzić dostęp do serwisu technicznego. Sprawność działania takiego serwisu jest szczególnie istotna w przypadku nie tylko poważnej awarii, ale także drobnych usterek, które mogą przydarzyć się w czasie trwania sezonu i które powinny być naprawione jak najszybciej.

Kombajn rotorowy czy klawiszowy?

Do wyboru są dwa rodzaje kombajnów do zboża, które różnią się zarówno pod względem konstrukcji, jak i sposobu działania. Główną różnicą jest umiejscowienie bębna młócącego. W kombajnie o konstrukcji rotorowej omłot oraz oddzielanie ziaren ze słomy odbywa na dwóch wzdłużnych rotorach. W tradycyjnym kombajnie bębny ustawione są poprzecznie. Warto pamiętać, że zarówno proces ścinania, jak i podawania zboża odbywa się podobnie, natomiast inaczej przebiega młócenie oraz separacja ziarna. Tradycyjny kombajn wykonuje omłot i separacje bardziej dynamicznie, tymczasem kombajn rotorowy dzięki mniej intensywnej pracy powoduje mniejsze uszkodzenie ziarna.  

Jakie są zalety kombajnów rotorowych, a jakie tradycyjnych?

Wybór kombajnu o konstrukcji rotorowej daje wiele korzyści. Główną zaletą jest zminimalizowanie uszkodzeń ziarna w czasie procesu omłotu. To szczególnie ważne dla rolników, którym zależy na uzyskaniu ziarna jak najwyższej jakości. Poza tym kombajn rotorowy jest wydajny i daje wiele możliwości – maszynę rolniczą można bez trudu przerobić na inne uprawy, np. uprawy traw, roślin strączkowych, a nawet kukurydzy. Kolejnym plusem jest mniejsze jednostkowe zużycie paliwa w stosunku do maszyn tradycyjnych.

Również kombajny tradycyjne mają swoich zwolenników. Maszyny o tradycyjnej konstrukcji są efektywne szczególnie na mniejszych areałach, a do tego są proste w manewrowaniu, co nie wpływa na jakość prac. Nie ma tu znaczenia, czy pole ma regularny kształt – kombajny tradycyjne poradzą sobie z każdą przeszkodą i będą pracować równie efektywnie nawet w przypadku trudnych żniw, takich jak łany poległe czy wilgotne.

A więc jaki rodzaj kombajnu wybrać do gospodarstwa? Przede wszystkim weź pod uwagę wielkość areału oraz zakres i czas trwania prac. Specjaliści do większych powierzchni polecają maszyny o układzie rotorowym. Do mniejszych areałów wystarczy zakup kombajnu tradycyjnego.  

Przeczytaj, jakie są rodzaje kombajnów.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz