Artykuł sponsorowany

Poradnik początkującego przedsiębiorcy – najpopularniejsze formy opodatkowania

Poradnik początkującego przedsiębiorcy – najpopularniejsze formy opodatkowania

Marzysz o tym, by zostać swoim własnym szefem? Masz pomysł, który od dawna chcesz wcielić w życie? Świetnie! Pamiętaj jednak, że prowadzenie własnego biznesu to trudne i bardzo angażujące zajęcie. Przyniesie Ci jednak mnóstwo satysfakcji! Zastanawiasz się, jak załatwić wszystkie formalne kwestie? Założyć firmę i wybrać formę opodatkowania? Dowiedz się, gdzie znajdziesz profesjonalną pomoc.

Pakiet na start

Przed młodymi przedsiębiorcami stoi wiele wyzwań. Założenie własnej firmy wymaga dobrej organizacji. Jednocześnie trzeba zająć się sprawami formalnymi, promowaniem biznesu i pozyskiwaniem pierwszych klientów. Na szczęście w kwestiach formalnych wesprze Cię wyjątkowe Biuro Rachunkowe Joanna Juraszczyk w Rybniku. Biuro wspiera młodych przedsiębiorców, dla których powstał program wsparcia PAKIET NA START. Ściągnij dostępny na stronie firmy e-book, w którym dowiesz się, jak otworzyć własny biznes!

Najpopularniejsze formy opodatkowania

Zakładając własną firmę, musimy wybrać sposób opodatkowania. Formę rozliczania się z urzędem skarbowym warto dopasować do prowadzonego biznesu. Przedstawiamy 3 najpopularniejsze formy opodatkowania.

  • zasady ogólne - opodatkowanie według skali podatkowej 17% i 32%
  • podatek liniowy – czyli opodatkowanie według stawki 19%
  • ryczałt ewidencjonowany

Zasady ogólne dają podatnikowi szansę na obniżenie przychodów o koszty, które musieliśmy ponieść, aby je uzyskać. Mowa tutaj np. o zakupionym towarze, paliwie, czy kosztach lokalu. Kolejną zaletą tego sposobu rozliczania są ulgi podatkowe – np. wspólne rozliczanie się z małżonkiem oraz ulga na dzieci. Ten sposób rozliczania jest najkorzystniejszy dla przedsiębiorców, którzy liczą na duże obroty i spore koszty. Natomiast podatek liniowy to najlepsza opcja dla firm, których dochód w skali roku zdecydowanie przekracza próg podatkowy, czyli 85 528 tysięcy, a rozliczanie razem z małżonkiem nie wpływa korzystnie na tę sytuację. Dzięki tej formie opodatkowania, zamiast płacić 32% podatku zapłacimy 19%.  Ostatnia forma, czyli ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest uproszczoną formą opodatkowania. W tym przypadku podstawą opodatkowania jest osiągnięty przez przedsiębiorcę przychód, jednak bez uwzględnienia poniesionych kosztów. 

Wciąż zastanawiasz się, jaki sposób rozliczania wybrać? Doświadczone biuro rachunkowe pomoże Ci ocenić, jaka forma opodatkowania będzie najlepsza dla Twojego biznesu. Pracownicy pomogą Ci dopełnić wszelkich formalności związanych z założeniem firmy.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz