Materiał Partnera

Popularne wyroby hutnicze i ich zastosowanie

Popularne wyroby hutnicze i ich zastosowanie

Wyroby hutnicze to końcowe produkty powstałe w wyniku przetapiania i kształtowania danego materiału. Najczęściej materiałem tym jest stal, aczkolwiek do wyrobów hutniczych zalicza się także przedmioty wykonane z innych metali lub ich stopów. Zakłady zajmujące się wytwarzaniem wyrobów hutniczych oferują rozmaite produkty, które wykonane są z różnych materiałów, przez co mają rozmaite zastosowania. Wyroby hutnicze wykorzystuje się między innymi w branży budowlanej, a także w przemyśle.

Powszechnie stosowane wyroby hutnicze i ich produkcja

Produkty wytworzone z różnych metali i ich stopów, jak np. stal, cynk, ołów, żelazo, czy aluminium zalicza się do wyrobów hutniczych. Zastosowanie w ich produkcji rozmaitych obróbek pozwala na uzyskanie różnorodnych kształtów, które będzie można wykorzystać w różnych branżach. Produkcją wyrobów hutniczych zajmują się zakłady metalurgiczne oraz huty. Oprócz produkcji, w ofercie takich przedsiębiorstw często spotkamy sprzedaż wyrobów hutniczych, w której to branże specjalizuje się firma Hurto-Stal” Pędziwiatr Sp. z o.o. Do najpopularniejszych wyrobów hutniczych zaliczają się:

  • rury – ze szwem lub bez szwu,
  • blachy stalowe – czarne, ocynkowane, taśmy stalowe, walcowane na zimno lub na gorąco,
  • pręty żebrowane,
  • kształtowniki – dwuteowniki, teowniki, płaskowniki, celowniki, kątowniki,
  • profile,
  • druty.

Wyroby hutnicze można wyprodukować stosując rozmaite metody. Jedną z najpopularniejszych jest walcowanie. Wyróżnia się walcowanie za zimno oraz na gorąco. W trakcie tego procesu stał lub inny materiał odlewa się do odpowiednich form, a gdy surowiec zastygnie, wówczas można go walcować. W ten sposób otrzymuje się pręty, rury, czy blachy.

Wykorzystywanie wyrobów hutniczych

Zarówno stalowe wyroby hutnicze, jak i te wytworzone z innych metali i stopów mają zastosowanie w wielu branżach przemysłowo-usługowych. Przede wszystkim takie wyroby cieszą się zainteresowaniem w budownictwie. Produkty hutnicze nierzadko są niezastąpione w trakcie budowania domów jednorodzinnych, bloków mieszkalnych, czy też innych obiektów. Wyroby hutnicze, takie jak siatki, pręty i walcówki wykorzystuje się do zbrojenia, a także do układania tynków na ociepleniach obiektów budowlanych. Z kolei rury stalowe najczęściej są wykorzystywane jako element domowych instalacji wodonośnych lub instalacji kablowych. W tej branży zastosowanie mają również blachy, które wykorzystuje się do tworzenia zadaszeń lub ich fragmentów.

Poza branżą budowniczą, wyroby hutnicze cieszą się sporym zainteresowaniem w przemyśle maszynowym. W tej gałęzi przemysłu często wykorzystuje się blachy stalowe oraz kształtowniki. Służą one do wytaczania, wykrawania i wyciskania detali konstrukcyjnych. Wyroby hutnicze są również przydatne w postaci surowej. Wówczas można je wykorzystać do produkcji śrub, podkładek, nakrętek, uchwytów, zaczepów i wielu innych elementów. Wyroby hutnicze można spotkać nawet w przedmiotach codziennego użytku. Często są częścią sprzętów RTV i AGD.

Opracowanie:
Rusiec, Wieluńska 90
tel. 43 676 63 32
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz