Materiał Partnera

Popularne materiały budowlane. Przegląd ofertowy

Popularne materiały budowlane. Przegląd ofertowy

Budowa domu to spore wyzwanie. Każdy chce, aby stawiany budynek był solidny i dobrze służył jego użytkownikom przez wiele lat. Bardzo duży wpływ na to mają zastosowane materiały budowlane. Ich jakość przekłada się bezpośrednio na wytrzymałość całej konstrukcji. Jakie materiały są niezbędne do budowydomu? Które z nich są najchętniej kupowane i wykorzystywane?

Rodzaje materiałów budowlanych

Na rynku dostępne jest całe mnóstwo materiałów budowlanych. Laicy i osoby rozpoczynające swoją przygodę z budownictwem mogą pogubić się w tym gąszczu produktów.

Materiały do budowy domów można podzielić na kilka rodzajów. Rożni je zastosowanie, a także funkcje, które mają pełnić. Materiały dzieli się ze względu:

  • na rodzaj tworzywa, które zostało użyte do ich produkcji – materiały mogą być betonowe, ceramiczne, kamienne, metalowe, drewniane czy też z tworzyw sztucznych
  • na swoje przeznaczenie – niektóre służą do wykonywania instalacji, konstrukcji, a inne do izolacji
  • na wykorzystanie w poszczególnych elementach budynku – mogą być to materiały ścienne lub sufitowe.

Materiały do tworzenia konstrukcji budynków

Popularnymi materiałami służącymi do stawiania ścian są bloki betonowe, keramzyt czy cegły. Różnie je między sobą sporo parametrów – od wytrzymałości, przez stopień izolacyjności cieplnej, po cenę. O ich wyborze powinna decydować zasadność ich wykorzystania w przypadku konkretnej konstrukcji. Nie można także zapominać o betonie, który jest niezbędny do wykonania fundamentów.

Elementy do tworzenia konstrukcji domów są łączone przy pomocy zapraw murarskich. Tworzy się je na bazie odpowiedniego kruszywa, które stanowi najczęściej mieszanka piasku i ziemi. Wylewki betonowe powstają natomiast ze specjalnego rodzaju żwiru.

Niezbędne są też materiały, które zostaną wykorzystane do skonstruowania dachu. Mogą być to na przykład dachówki lub blachodachówki.

Elementy izolacyjne

Postawienie ścian, budowa dachu i zrobienie wylewek nie kończą prac budowlanych.

„Bardzo ważną kwestią podczas budowy domu jest jego właściwe ocieplenie. Decyzja ta zaważy na zużyciu energii potrzebnej do ogrzewania budynku, a co ma bezpośredni wpływ na rachunki za prąd czy paliwo grzewcze” – mówi specjalista z hurtowni materiałów budowlanych „SMOLNIK”.

Obecnie do najefektywniejszych materiałów izolacyjnych można zaliczyć styropian oraz wełnę szklaną. Gwarantują one odpowiednie warunki termiczne w pomieszczeniach i służą do ocieplania fundamentów, ścian, a nawet posadzek. Dodatkowo stanowią także dobrą izolację akustyczną.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz