Materiał Partnera

Popularne błędy w planowaniu instalacji elektrycznej

Popularne błędy w planowaniu instalacji elektrycznej

Energia elektryczna jest jednym z najważniejszych domowych mediów. W dzisiejszych czasach życie bez prądu oznacza brak światła i co gorsze – ogrzewania. Z prądu korzysta bowiem pompa obiegowa i osprzęt kotła. Poza tym instalacja znajduje się w całym domu i jest zdecydowanie rozbudowana. Błędy w jej planowaniu w domu jednorodzinnym oraz wykonaniu pojawiają się bardzo często. Jakie można wyróżnić problemy?

Po pierwsze zbyt mało gniazdek

W pomieszczeniach brakuje gniazdek elektrycznych. To typowa przypadłość, która pojawia się nawet w nowych domach i mieszkaniach. W efekcie jest brak wygody i życie wśród plątaniny przedłużaczy i rozgałęziaczy. Problem najbardziej odczuwalny jest w kuchni, gdzie zazwyczaj używa się bardzo dużo sprzętu.

Za mało punktów oświetleniowych

Dom zazwyczaj ma pomieszczenia większe niż w mieszkaniu. I trzeba to mieć na uwadze. Warto więc, przed oddaniem domu skonfrontować projekt instalacji elektrycznej z rzeczywistością, a także sposobem, w jaki chcemy zagospodarować wnętrza. Warto zaznaczyć już na tym etapie miejsce łączników oświetleniowych i gniazd, a wtedy na pewno będzie można poprawić błędy.

Brak samodzielnych obwodów dla określonych sprzętów

Niektóre urządzenia w domu montowane są na stałe. Te oraz sprzęt o mocy powyżej 2 kW powinny mieć osobny obwód zasilający. Jest to lodówka, kocioł, pralka, zmywarka, kuchenka elektryczna czy piekarnik.

Źle poprowadzone przewody elektryczne

Przewody elektryczne zazwyczaj układa się wzdłuż linii pionowych i poziomych. Ich układ powinien być łatwy do odtworzenia i trudny do przypadkowego uszkodzenia podczas na przykład wiercenia otworu w ścianie.  

Brak estetyki w wykonaniu

Nawet poprawnie wykonana instalacja elektryczna może być zrobiona nieestetycznie. Bywają krzywo obsadzone łączniki oraz gniazda. Zdarzają się przewody, które są prowadzone po wierzchu ścian tylko w listwach maskujących. Jest to rozwiązanie łatwe, ale  dobre tylko do garderoby lub spiżarni, albo przy remontach. Poza tym pamiętajmy, że wszystkie puszki na łączniki oraz gniazda powinny być solidnie, a także równo obsadzone

Źle dobrane gniazda i łączniki

Gniazda i łączniki oświetleniowe (które są widoczne) powinny być stonowane. Nie mogą przykuwać uwagi oraz być elementem wystroju wnętrza. Wszystko jest jednak kwestią gustu i wyboru. Dobrze jest, gdy wszystkie elementy instalacji elektrycznej pochodzą z jednej linii stylistycznej, jednego producenta.

Posesja bez instalacji

Oświetlenie i gniazda powinny również znaleźć się przy domu, na tarasie, w głębi dużego ogrodu. Zasilanie musi dochodzić do domofonu oraz bramy (napęd). I nie odkładajmy tego na później, bo będzie o wiele trudniej i drożej.

Brak przewodów do komputera, TV sat i innych sieci

Największy błąd podczas projektowania instalacji elektrycznej to brak okablowania do sieci komputerowej, instalacji antenowej czy telefonicznej. Nie zastąpi tego nawet technologia bezprzewodowa.

Za mało obwodów

Podział instalacji na zbyt mało obwodów to typowy błąd. Na przykład oświetlenie z dwóch obwodów jest konieczne w pobliżu schodów. Schody nie mogą być nieoświetlone lub źle doświetlone, bo jest to niebezpieczne dla mieszkańców. Gniazda w sąsiednich pomieszczeniach powinny być zasilane z różnych obwodów. Ułatwia to naprawę podczas ewentualnej awarii instalacji.

Brak uziomu

Uziemienie odprowadza do gruntu przez tzw. uziom niebezpieczne napięcie, które może się pojawiać choćby na metalowej obudowie niektórych urządzeń elektrycznych. Uziom musi mieć każdy dom, ponieważ to on zapewnia bezpieczeństwo instalacji. W nowym domu jako standard powinien pojawić się uziom fundamentowy. Jeśli go nie ma, to można zrobić uziom otokowy, a ewentualnie uziom pionowy, który jest najdroższy.

Brak stref bezpieczeństwa w łazience

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym zagrożenie porażeniem jest wyjątkowo duże. Dlatego też dzieli się ją na strefy.

  • Strefa 0 to wnętrze samej wanny lub brodzika. Tutaj dopuszcza się urządzenia, które są zasilane prądem zmiennym (ac) 12 V lub stałym (dc) 30 V, czyli dysze urządzeń do hydromasażu lub wyjątkowo źródła światła. Konieczna jest klasa ochronności IPX7.

  • Strefa I znajduje się przy zewnętrznych krawędziach wanny lub brodzika i dochodzi do wysokości 2,25 m. Tu mogą być podgrzewacze wody, pompy natryskowe, wentylatory, oprawy oświetleniowe oraz urządzenia zasilane napięciem 25 V ac lub 60 V dc. Dopuszczalne są urządzenia do hydromasażu. Wszystkie z klasą ochronności IPX5.

  • ·        Strefa II znajduje się do 0,6 m i zaczyna od granicy strefy I do wysokości 2,25 m. W tej strefie mogą znajdować się urządzenia ze strefy I oraz specjalne gniazda, które mają transformator separacyjny do golarek.  

 

- Warto wiedzieć, że w strefach 0 – II nie wolno montować gniazd, ani żadnych łączników oświetleniowych, puszek łączeniowych.  Wszystkie niezbędne łączniki oraz gniazda, a także zasilane z nich urządzenia powinny znaleźć się poza drugą strefą – wyjaśniają specjaliści z firmy ELEKTRON z Głogowa Małopolskiego.

Opracowanie:
Głogów Małopolski, Kwiatowa 16
tel. 784 291 688
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz