Artykuł sponsorowany

Poprawnie ułożona kostka brukowa

Poprawnie ułożona kostka brukowa

Kostka brukowa jest materiałem, który cieszy się niezwykłą popularnością, nadaje się bowiem do układania różnego rodzaju nawierzchni. Kostka brukowa doskonale uzupełnia aranżację ogrodową czy przydomową, jest także estetyczna i stylowa. Nic dziwnego, że jest ona często użytkowana. Kluczowe jest odpowiednie ułożenie kostki brukowej, bez tego nie spełnia ona swojej funkcji. Jakich błędów unikać podczas układania kostki brukowej?

Wybierz sprawdzoną ekipę!

Jak podpowiadają specjaliści z firmy Kostek Brukarstwo i Roboty Ziemne Mariusz Giery, błędy w układaniu kostki brukowej to zazwyczaj wynik nieodpowiedniego doboru ekipy, która zajmuje się położeniem kostki. Dlatego także ważne jest, aby ułożenie nawierzchni dekoracyjnej powierzać tylko zaufanym firmom. Na co zwrócić uwagę?

Najważniejsze cechy dobrej firmy brukarskiej, to:

  • doświadczenie
  • wiedza praktyczna i teoretyczna
  • możliwość pochwalenia się dobrymi opiniami innych klientów
  • profesjonalne podejście do każdego zadania.


Błędy  przy układaniu kostki brukowej

Kostka brukowa, o ile została odpowiednio ułożona, będzie służyć przez wiele lat. Jakie błędy najczęściej są popełniane przy aranżacji powierzchni z kostki brukowej?

  • Brak projektu aranżacji nawierzchni

Brak projektu to istotny błąd popełniany w procesie układania kostki brukowej. Skutkuje on najczęściej nieodpowiednim, źle przemyślanym projektem, którego aranżacja nie cieszy oczu. Projekt jest szczególnie ważny, gdy decydujemy się na różnokolorowe elementy. Brak stosownego projektu może skutkować kłopotami z zakupem odpowiedniej ilości materiałów.

  • Źle wykonana podbudowa

Odpowiednie przygotowanie podbudowy to pierwszy krok do ułożenia kostki brukowej. Podbudowa zapewnia stabilność nawierzchni oraz jej właściwe

osadzenie. Podbudowa musi być odpowiednio głęboka i zagęszczona przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Głębokość podbudowy powinna wynosić między 15 a 45 cm, natomiast grubość warstwy podsypki powinna wynosić od 3 do 5 cm.

  • Brak systemu odprowadzania wody

Kostka brukowa powinna być wykonana ze spadkiem 3%, dzięki temu nie gromadzi się na niej nadmiar wody. Ustalenie kąta spadu jest konieczne, w innym przypadku kostka będzie szybciej niszczyć, a woda będzie wypłukiwać spoiwo kostki. Czasami jednak, szczególnie na podmokłych terenach, sam spadek nie wystarczy - w takiej sytuacji konieczne jest wykonanie dodatkowego drenażu.

  •  Ciasne ułożenie kostki

Zbyt ciasne układanie kostki to błąd powtarzany często przez początkujących brukarzy. Pomiędzy kostką brukową należy zastosować odstępy o grubości około 3 mm. Zbyt ciasno ułożona kostka jest bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz