Artykuł sponsorowany

Poprawne rozliczenie podatku CIT z kancelarią podatkowo-księgową Professional

Poprawne rozliczenie podatku CIT z kancelarią podatkowo-księgową Professional

W ramach prowadzenia firmy, część przedsiębiorców jest zobowiązana do opłacania podatku dochodowego od osób prawnych – CIT. Wymaga to między innymi uiszczania zaliczek w trakcie roku podatkowego, a także dostarczenia rocznego zeznania. W poprawnym obliczeniu należności od lat pomaga właścicielom tych działalności gospodarczych kancelaria podatkowo-księgowa Professional z Katowic.

Rzetelne usługi księgowe dla firm

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością opłacania podatków. Zrozumienie przepisów prawa z tym związanych, jak również ich poprawne rozliczenie wymaga odpowiedniej wiedzy. Taką mają pracownicy kancelarii podatkowo-księgowej Professional, znajdującej się w Katowicach. W tym zakresie biuro działa od 2010 roku, obsługując zarówno małe, średnie, jak i duże przedsiębiorstwa. W swojej działalności wykorzystuje najnowsze programy księgowe, które są kompatybilne z systemami klientów. Ponadto usługi świadczy również w formie zdalnej, co stanowi dużą oszczędność czasu dla osób zainteresowanych nawiązaniem współpracy. Zatrudnieni księgowi dysponują dużym doświadczeniem oraz umiejętnościami w obszarze księgowości. Dzięki temu w ofercie znajduje się nie tylko obsługa finansów firm, ale i doradztwo podatkowe. Stąd też przedsiębiorcy mogą liczyć na kompleksowe wsparcie z zakresu rozliczania się między innymi z podatku CIT, VAT oraz wielu innych.

Czego dotyczy podatek CIT?

Tego rodzaju danina jest jednym z rodzajów podatku dochodowego, a to oznacza, że przedmiot opodatkowania to dochód osiągnięty z zysków kapitałowych oraz wszystkich innych źródeł. Jako dochód rozumie się nadwyżkę wynikającą z przychodów w stosunku do kosztów ich uzyskania. Jej brak natomiast powoduje powstanie tak zwanej straty podatkowej, uprawniającej do obniżenia dochodu o jej wartość. Jak wskazuje pracownik kancelarii podatkowo-księgowej Professional:

Istnieją dwa sposoby na odliczenie straty podatkowej. Jedna z nich polega na jednorazowym obniżeniu dochodu w najbliższych 5 latach o kwotę nie większą niż 5 milionów złotych. Pozostała wartość polega zaś rozliczeniu w tym okresie pod warunkiem, że obniżenie w jednym roku nie przekroczy 50% straty.

Druga możliwość to z kolei obniżenie dochodu w trakcie kolejnych 5 lat podatkowych, także z zachowaniem zasady, że odliczenie w jednym z lat nie może być większe niż 50% wartości straty.

Jak rozliczać podatek CIT?

W ramach podatku dochodowego od osób prawnych wyróżnia się jego dwie stawki, wynoszące 19% i 9%. Ostatnia z wymienionych dotyczy przedsiębiorców, którzy mają status małego podatnika. Oznacza to, że przychody ze sprzedaży towarów i usług w ubiegłym roku podatkowym nie przekroczyły równowartości 2 milionów euro wyrażonej w złotówkach. W 2021 roku mogą w ten sposób rozliczać się podmioty, których kwota uzyskana w 2020 roku nie była większa niż 9 031 000 złotych.

Warto również pamiętać, że płatnicy mają prawo dokonać odliczeń od podatku CIT przekazanych darowizn w bankach, na organizacje pożytku publicznego, cele kształcenia zawodowego oraz kultu religijnego. Sporządzenie deklaracji podatkowej i jej dostarczenie do urzędu skarbowego musi nastąpić najpóźniej do końca trzeciego miesiąca po roku podatkowym. Niemniej jednak istnieje również obowiązek wpłacania zaliczek w jego trakcie w schemacie kwartalnym lub miesięcznym.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz