Pomysł na ferie – co warto zrobić i zobaczyć w Szklarskiej Porębie?

Pomysł na ferie – co warto zrobić i zobaczyć w Szklarskiej Porębie?

Szklarska Poręba to idealny kierunek na ferie, zimowy urlop, a nawet krótki wypad na weekend. Tu po prostu nie można się nudzić! Doskonale spędzą tu czas zarówno najmłodsi, jak i starsi, a szczególnie zadowoleni będą miłośnicy zimowego szaleństwa. Poznaj najciekawsze atrakcje Szklarskiej Poręby i dowiedz się, jakie miejsca koniecznie musisz odwiedzić.

Szklarska Poręba – raj dla fanów sportów zimowych

Wyciągi narciarskie

Szklarska Poręba do świetne miejsce dla miłośników narciarstwa zjazdowego i snowboardu. Na turystów spragnionych zimowych wrażeń czekają dwa wyciągi przy szosie do Jakuszyc, a także kompleks narciarski Ski Arena „Szrenica”. Znajdują się tu trzy kolejki, a do dyspozycji jest około 12 kilometrów tras narciarskich – zarówno dla doświadczonych oraz wymagających narciarzy, jak i tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki.

Wszyscy, którzy kochają aktywny wypoczynek, z pewnością znajdą tu coś siebie. Bez problemu skorzystasz tu z licznych wypożyczalni sprzętu narciarskiego, a jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z narciarstwem, możesz skorzystać z oferty szkółek narciarskich i fachowej wiedzy instruktorów. Wcześniej zarezerwuj nocleg.

Narciarstwo Biegowe

Szklarska Poręba to także świetne miejsce do uprawiania narciarstwa biegowego. Na turystów czekają zarówno łatwiejsze, jak i trudniejsze trasy spacerowe i biegowe o długości około 100 km, które w większości znajdują się w Górach Izerskich. Ośrodek Narciarstwa Biegowego i Biathlonu „Jakuszyce” słynie z organizacji znanego od lat Biegu Piastów.

Rakiety śnieżne

Ciekawą alternatywą na zimową rekreację są wędrówki na rakietach śnieżnych. To nie tylko idealny sposób na aktywny wypoczynek w niecodziennej formie, ale także możliwości podziwiania górskich krajobrazów w czasie wędrówki. Rakiety umożliwiają poruszanie się niemal na każdym terenie, ograniczają zapadanie się w śniegu, więc spacer staje się łatwiejszy.

Jeśli nie masz wprawy w zjazdach na nartach czy snowboardzie, wybierz rakiety, które nie wymagają specjalnego przygotowania. Potrzebne jest jedynie odpowiednie obuwie. Rakiety są przeznaczone dla osób w każdym wieku, a nawet osób niewidomych. Tempo spaceru należy dostosować do swoich możliwości.

Wyścigi Psich Zaprzęgów

W Szklarskiej Porębie panują idealne warunki do organizacji jazdy psimi zaprzęgami. Atrakcyjne trasy w Górach Izerskich i specyficzny klimat, który przypomina klimat alpejski, sprawiają, że psy zaprzęgowe świetnie odnajdują się w tym rejonie. W Jakuszycach organizowane są międzynarodowe wyścigi psich zaprzęgów.

Co zwiedzić w Szklarskiej Porębie?

Jeśli zmęczysz się wielogodzinnym szusowaniem na nartach lub zimowymi spacerami, możesz zajrzeć do licznych muzeów i galerii sztuki, które znajdują się w Szklarskiej Porębie. W Muzeum Ziemi JUNA znajdziesz unikatową kolekcję minerałów ozdobnych i szlachetnych pochodzących z Dolnego Śląska. Poznasz tu również tradycje walońskich poszukiwaczy skarbów, a także kupisz niezwykłe pamiątki i biżuterię.

Miłośnicy minerałów powinny wybrać się również do Muzeum Mineralogicznego, w którym podziwiać można około 3 tysięcy minerałów oraz skamieniałości pochodzących z różnych zakątków świata.

W Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej KPN na zwiedzających czekają interaktywne sale prezentujące świat górskiej przyrody ożywionej i nieożywionej. Po obejrzeniu ekspozycji można wziąć udział w zorganizowanych zajęciach prowadzonych przez wykwalifikowanych pracowników.

Na fanów sztuki w Szklarskiej Porębie czeka galeria szkła artystycznego, w której prezentowane są niezwykłe wyroby szklane wykonane specjalną techniką szklarską. Zwiedzający mogą skorzystać z atrakcji i wziąć udział w procesie powstawania wyrobów.

Atrakcje dla dzieci w Szklarskiej Porębie

Poza licznymi szkółkami jazdy oferującym naukę jazdy dla dzieci na najmłodszych czekają również inne atrakcje. Jedną z nich jest Dinopark znajdujący się na terenie Karkonoskiego Parku Krajobrazowego. To połączenie edukacji, rozrywki oraz piękna górskiego klimatu. Szczególnie warta zobaczenia jest ścieżka edukacyjna, na której spotkamy niezwykłe rekonstrukcje naturalnej wielkości dinozaurów. Emocji najmłodszym dostarczą również inne atrakcje, m.in. seans w kinie 6D.

Poznaj 5 miejsc, które musisz odwiedzić zimą.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także