Artykuł sponsorowany

Pompy wirowe i śrubowe – jak działają? Jak je naprawić? Informacje w pigułce

Pompy wirowe i śrubowe – jak działają? Jak je naprawić? Informacje w pigułce

Pompy są bardzo ważną częścią wielu maszyn przemysłowych. Warto wiedzieć, czym się charakteryzują i na jakich zasadach działają. Chociaż są to z reguły urządzenia bardzo wytrzymałe, od czasu do czasu i im może przydarzyć się awaria, szczególnie jeśli są intensywnie eksploatowane. Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy wymiana całej pompy albo przynajmniej uszkodzonego elementu urządzenia.

Pompy wirowe

Najważniejszym elementem pompy wirowej jest wirnik łopatkowy. To on zwiększa pęd cieczy i powoduje efekt ssania we wlocie oraz nadwyżkę ciśnienia po stronie tłocznej pompy. Pompy wirowe występują w dwóch typach – dostępne są pompy krętne i krążeniowe, nazywane też samozasysającymi. Takie pompy nie wymagają uszczelnienia, to odróżnia je od pomp wyporowych. Lista zalet pomp wirowych jest imponująca. Znajduje się na niej przede wszystkim duża wydajność przy niewielkiej wysokości podnoszenia. Poza tym fachowcy cenią te pompy za dużą prędkość obrotową i małe wymiary. Plusem jest też równomierność ruchu, możliwość bezpośredniego sprzężenia ruchu z szybkoobrotowymi silnikami napędowymi i duża trwałość, którą zapewnia niewielka ścieralność ruchomych części pompy. Bardzo istotna jest też zdolność do samoregulacji takich pomp, do której dochodzi poprzez samoczynne przystosowywanie się do warunków pracy.

Pompy śrubowe

Pompa śrubowa jest jednym z typów pomp wyporowych. Charakteryzuje się tym, że transport cieczy jest w niej wymuszony poprzez obroty ślimakowej śruby. Ciecz jest zamknięta pomiędzy ślimakiem a korpusem pompy. Przenosi się od strony ssawnej do tłocznej. Pompa ślimakowa nie ma zaworów, a jej charakterystyka czasowa jest dość stała. Sprawność takich pomp jest jednak mniejsza niż na przykład pomp zębatych.

Co robić w razie awarii?

Pompy często są elementami dużych maszyn przemysłowych. Ich awaria może więc być sporym kłopotem i powodem do zatrzymania pracy całej linii produkcyjnej. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z usterką jest wymiana uszkodzonej części. Części zamienne znajdziemy w ofercie firmy Fosskia.

– Naszą ofertę kierujemy do zakładów przemysłowych, zajmujących się różnego rodzaju produkcją. Działamy na całym terenie północnej Polski. Jesteśmy dostawcą pomp śrubowych i wirowych oraz części do nich, motoreduktorów, łożysk liniowych, a także urządzeń pneumatycznych i hydraulicznych. Oferowane przez nas produkty charakteryzują się wysoką jakością i dobrym stosunkiem ceny do jakości – mówi przedstawiciel przedsiębiorstwa. W ofercie znajdziemy całe pompy do maszyn oraz elementy potrzebne do ich naprawy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz