Materiał Partnera

Pompy próżniowe – specyfika i serwis

Pompy próżniowe – specyfika i serwis

Przemysł, jako prężnie rozwijająca się gałąź gospodarki, korzysta z nowoczesnych urządzeń usprawniających pracę całego procesu produkcyjnego czy funkcjonowania przedsiębiorstwa. Za jedne z najpopularniejszych maszyn roboczych uznawane są pompy przemysłowe. Specyficznym rodzajem są pompy próżniowe zaliczane do elektrycznych generatorów podciśnienia. Wytwarzanie i utrzymywanie próżni jest trudniejsze, gdy wymagane jest niższe ciśnienie. Jak działają pompy próżniowe? Jakie są rodzaje tego typu urządzeń? Jak się je serwisuje?

Działanie

Obok energii elektrycznej, wody i gazu ziemnego, próżnia stanowi często wykorzystywane źródło energii podczas zaawansowanych procesów technologicznych stosowanych w przemyśle. Fizyczna definicja określa ją jako przestrzeń pozbawioną jakiekolwiek materii. Pod względem technicznym jednak to obszar wypełniony gazem o niższym ciśnieniu od atmosferycznego, który możliwy jest do uzyskania poprzez działanie pomp próżniowych. Umożliwiają one wytworzenie stosunkowo wysokiego poziomu podciśnienia w warunkach niskiego przepływu objętościowego, czyli tak zwanej próżni średniej. Wysoka bowiem możliwa jest do osiągnięcia tylko w warunkach laboratoryjnych. Jak mówią specjaliści z firmy Remonty Pomp, pompy próżniowe służą do usuwania gazów w przestrzeni zamkniętej. To sprawia, że ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Korzysta z nich branża chemiczna i farmaceutyczna do filtracji, suszenia, odzyskiwania pary,  a także destylacji próżniowej. Z kolei w energetyce ich zadaniem jest odpowietrzanie, transport popiołów i usuwanie gazów. Bardziej znane zastosowanie pomp próżniowych kojarzone jest z przemysłem spożywczym, w kontekście pakowania żywności czy próżniowego przetwarzania, ale także do krojenia i suszenia. Dzięki nim woda pitna używana do produkcji wszelkiego rodzaju napojów, m. in. soków czy wody mineralnej, jest odgazowywana.

Rodzaje i specyfika serwisowania

Pompy próżniowe wyposażone są w wirniki. To one wprawiają w ruch obrotowe komory, które usuwają powietrze, tworząc w ten sposób próżnię. Jednakże nieszczelności i objętość szkodliwa, czyli ta pozostająca w przestrzeni sprężania z gazem często stanowią przeszkodę dla uzyskania niskiego ciśnienia końcowego. W celu uszczelnienia i lepszego smarowania do cylindra dodaje się niewielkiej ilości oleju. To sprawia, że pompy muszą być regularnie serwisowane, ze względu na monitorowanie stanu i poziomu oleju oraz gdy to konieczne jego wymianę. Co więcej, z wykorzystaniem oleju wiąże się stosowanie filtrów, które również wymagają zastępowania ich nowymi zgodnie z czasem eksploatacji. Separator, uszczelnienia, łopatki to także części zużywające się w toku działania pompy. Regularne, okresowe przeglądy i serwisowanie tego typu urządzeń znacznie wydłużają ich żywotność, a koszty z tym związane są znacznie mniejsze niż straty poniesione w wyniku awarii. Podobnie jest w przypadku próżniowych pomp bezolejowych, zwanych także suchymi. Ich działanie eliminuje kontakt pompowanego gazu z układem napędowym, co zapewnia wysoką szczelność. Łożyska napędzane są smarem przeznaczonym do pracy w atmosferze. Przegląd silnika, sprawdzenie pokryw filtrów czy stanu cylindrów to podstawowe działania serwisowe stosowane przez firmę Remonty Pomp w odniesieniu do pomp bezolejowych, udzielając 6 miesięcznej gwarancji na wykonany serwis i naprawę.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz