Materiał Partnera

Pompy i ich rola w gospodarstwach domowych

Pompy i ich rola w gospodarstwach domowych

Pompa to urządzenie, które z pozoru większość z nas zna, jednak w jaki sposób działa, nie wszyscy wiemy, a i też niewielu z nas to interesuje. Urządzenie to z pewnością ważne jest w szeroko pojętym przemyśle, ale także w gospodarstwach domowych na prywatnych posesjach lub osiedlach domów jednorodzinnych, w domkach letniskowych i ośrodkach wypoczynkowych. Służą nie tylko do doprowadzania i odprowadzania substancji płynnych. Specjalne pompy służą do ogrzewania lub schładzania pomieszczeń. W naszym artykule skoncentrujemy się jednak na tych pierwszych, a konkretniej na pompach wodnych.

Pompy głębinowe do dostarczania wody

Jednymi z najpopularniejszych pomp stosowanych w gospodarstwach domowych są pompy głębinowe do dostarczania wody. Pompy głębinowe służą przede wszystkim do dostarczania wody do obiektu, w którym może być wykorzystywana w kuchni, łazience, pralni. Teoretycznie omawiane pompy mogą wydobywać czystą wodę z różnych ujęć i czerpać wodę z głębinowych studni. W praktyce to drugie źródło wody zwykle znajduje się na przydomowych działkach, działkach rekreacyjnych, w ośrodkach wypoczynkowych, które często oddalone są od sieci wodociągowych, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Jak mówi nam przedstawiciel firmy MMSerwis Warszawa, pompy głębinowe pracują zanurzone pod wodą. Nazwa związana jest więc nie tylko z samym położeniem urządzenia podczas wydobywania wody. Warto wspomnieć też o żywotności urządzeń tego typu: jest ona w dużej mierze zależna od właściwego montażu, eksploatacji i jakości wody, jaką pompuje. Pamiętajmy, że usterki zdarzają się we wszystkich urządzeniach, a naprawa i remonty pomp dostarczających wodę są jak najbardziej możliwe.

Powierzchniowe wodne pompy ogrodowe

Pompami ogrodowymi potocznie nazywamy pompy nawierzchniowe, które wykorzystujemy do pompowania wody na terenie posesji w różnych celach, w zależności od potrzeb. Pompa nawierzchniowa, jak głębinowa, również może służyć do pompowania wody ze studni, ale także naturalnych i sztucznych zbiorników. W newralgicznych miejscach posesji pompa może usuwać nadmiar gromadzącej się deszczówki. Woda nie jest używana w kuchni, łazience, czy pralni, ale na przykład do podlewania trawnika, ogrodowych roślin i upraw, czy do pojenia zwierząt. Może być też wykorzystywana w ogrodowych zraszaczach. Co do żywotności pomp powierzchniowych: ze względu na ich budowę i fakt, że znajdują się na powierzchni, łatwiej mogą ulec uszkodzeniu. Naprawa pomp wodnych powierzchniowych również jest możliwa. Tego typu usługi znajdziemy w ofertach firm, które zajmują się fachowymi remontami pomp i usuwaniem usterek w tych urządzeniach.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz