Artykuł sponsorowany

Pompy ciepła – poszczególne rodzaje oraz zalety

Pompy ciepła – poszczególne rodzaje oraz zalety

Pompy ciepła to specjalistyczne urządzenia, które z roku na rok stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w polskich domach. Wynika to głównie z faktu, że możliwość pozyskiwania ciepła z powietrza, wody czy tez gruntu okazuje się być nierzadko bardzo wydajnym rozwiązaniem, dlatego też poniżej zamieszczamy najbardziej istotne informacje na ten temat.

Co warto wiedzieć?

W przypadku pomp ciepła warto zwrócić oczywiście uwagę na poszczególne rodzaje, o których to pobieżnie wspomnieliśmy już we wstępie. Prawdopodobnie najbardziej powszechnie stosowanym rozwiązaniem w przypadku pomp ciepła jest pompa gruntowa, która pozwala na pozyskiwanie ciepła z gruntu. Co więcej, ilość pozyskiwanego ciepła jest w stanie spełnić wymagania grzewcze wielu rodzajów budynków, przez co tego typu rozwiązanie sprawdza się nawet w czasach srogiej zimy. Decydując się na instalację pompy ciepła nie musimy więc dodatkowo wyposażać się w systemy mające na celu dogrzanie naszego domu czy też innego budynku. Warto jednak pamiętać, że pompa gruntowa wymagać będzie od nas wymienników zajmujących dość sporą powierzchnię działki.

Kolejny urządzeniem, na które możemy się zdecydować jest oczywiście pompa wodna, czyli ciekawe rozwiązanie odznaczające się nierzadko równie wysoką wydajnością grzewczą w porównaniu do pomp gruntowych. Jak wynika z nazwy, tego rodzaju pompy pozyskują energię z wody, a bardziej dokładnie – z ciepłej wody płynącej. W efekcie, pompy wodne odznaczają się bardzo dobrymi możliwościami grzewczymi, które podobnie do wymienionej wyżej pompy gruntowej pozwalają na ogrzewanie domu przez praktycznie cały rok, wliczając w to oczywiście także srogie zimy. Musimy jednak przy tym zaznaczyć, że pompy wodne stanowią raczej rzadziej stosowanie rozwiązanie, gdyż w większości przypadków w znacznie łatwiejszy sposób można pozwolić sobie na zainstalowanie pompy gruntowej.

Pozostałe rodzaje pomp

Osobny rodzaj pompy ciepła stanowi oczywiście także pompa powietrzna, która odznacza się nieco większą popularnością w porównaniu do pompy wodnej, co wynika głównie z niskich kosztów inwestycyjnych. Cena takiego rozwiązania może brzmieć naprawdę zachęcająco, a sama pompa tego rodzaju funkcjonuje poprzez pozyskiwanie ciepła z pobieranego z zewnątrz powietrza. Tego rodzaju urządzenie sprawdzić może się jednak głównie w celach ogrzewania wody lub jako wspomaganie głównego systemu grzewczego w domu. Stawiając na tego typu rozwiązanie musimy więc liczyć się z faktem, że prawdopodobnie nie podoła ogrzewaniu domu podczas zimowych miesięcy. Dzięki ekspertom z firmy PPC Pompy udało nam się także dowiedzieć o istnieniu pomp hybrydowych wykorzystujących źródła tradycyjne oraz odnawialne.

Zalety

Skoro już uporaliśmy się z omówieniem poszczególnych rodzajów pomp ciepła, warto będzie teraz zwrócić swoją uwagę na same zalety tego typu urządzeń. Warto przy tym zaznaczyć, że pompy ciepła w naszym kraju dopiero zyskują na popularności, ale w wielu innych krajach stanowią już bardzo popularny sposób na ogrzewanie domu czy też na wspomaganie głównych systemów ogrzewania. Wpływ ma na to oczywiście kilka zalet, z których jedną z najbardziej charakterystycznych jest fakt, że sprzęt tego typu pozwala na pozyskiwanie energii cieplnej praktycznie bez ponoszenia żadnych kosztów, zwłaszcza w przypadku źródeł odnawialnych w postaci wody, gruntu oraz powietrza.

Z innych zalet, nie można także pominąć pozytywnego wpływu tego typu rozwiązania na środowisko, które wynika w głównej mierze z faktu, że pompy ciepła w ogóle nie emitują żadnych zanieczyszczeń do środowiska. W efekcie, tego typu rozwiązanie jest bezpieczne nie tylko ze względów ekologicznych, ale także jest bezpieczne dla naszego zdrowia. Co więcej, odpowiednia pompa ciepła jest w stanie także odznaczać się bardzo wysokim stopniem wydajności nawet w warunkach srogiej zimy. Do tego, nie można także zapomnieć o tym, że stawiając na nowoczesne pompy ciepła do czynienia będziemy mieli z wysokiej jakości sprzętem o długim okresie żywotności
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz